Transmetuar më 21-02-2024, 13:40

BJELLORUSI- Shqetësimet për një luftë të tretë botërore janë të mëdha, tha lideri i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, në një kohë kur udhëheqja e vendit forcoi planet për t’u përgatitur sa më shumë që të jetë e mundur për konfrontimin e ardhshëm.

"Bota ka ardhur përsëri në buzë të humnerës," tha të martën udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, gjatë një takimi me zyrtarë të lartë në kryeqytetin e vendit.

"Ne duhet të jemi të përgatitur sa më shumë që të jetë e mundur për të neutralizuar rreziqet dhe kërcënimet," tha ai në komentet e transmetuara nga agjencia shtetërore e lajmeve BelTA. "Ka arsye për shqetësim për një luftë të tretë botërore", shtoi ai.

Lufta në shkallë të gjerë në Ukrainë, e cila shënon për pak ditë 2-vjetorin e nisjes, ka rritur frikën globale për një konflikt më të gjerë që do të përhapet edhe jashtë kufijve të Ukrainës. Konflikti i vazhdueshëm është më i madhi në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe referencat për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore kanë rritur ankthet në një kohë kur konflikte të tjera po ndizen në të gjithë botën.

Bjellorusia, një aleat i ngushtë dhe i vendosur i Rusisë, ishte një trampolinë për forcat e Moskës për të nisur pushtimin e Ukrainës në shkurt 2022. Kremlini ka zhvendosur armët taktike bërthamore në vend, i cili gjithashtu ka qenë mikpritës i mercenarëve të Grupit Wagner pas largimit të tyre nga Toka ruse.

Por nuk dihet ende nëse Bjellorusia ka angazhuar trupa në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ka mbrojtur një armëpushim, megjithëse ajo ndjek rregullisht linjën e Kremlinit për gjeopolitikën.

NATO po kryen aktualisht stërvitjen e saj më të madhe ushtarake në Evropë që nga vitet 1990, të quajtur Operacioni Mbrojtësi i Qëndrueshëm, me rreth 90,000 trupa që marrin pjesë dhe do të zgjasë disa muaj.

Duke iu referuar stërvitjeve, Lukashenko tha se agjencitë e inteligjencës së Minskut po e mbanin gishtin në puls, duke pretenduar se rreth 32,000 trupa nga anëtarët e NATO-s ishin vendosur në afërsi të Bjellorusisë dhe Rusisë.

Bjellorusia ka forcuar lidhjet me Rusinë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Kremlini. Muajin e kaluar, Minsku dhe Moska nënshkruan marrëveshje të reja që Putin tha se shfaqin një"aleancë të vërtetë dhe partneritet strategjik midis Rusisë dhe Bjellorusisë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd