Transmetuar më 20-02-2024, 13:39

HAITI- 16 anëtarë të një familjeje u gjetën të vdekur në një qytet malor në jug të Haitit, tha sot një zyrtar lokal, ndërsa mediat lokale raportuan se vdekja e tyre u raportua një ditë pasi familja mori pjesë në një funeral. Trupat u gjetën në qytetin Seguin, rreth 50 kilometra në jug të kryeqytetit Port-au-Prince.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi vdekjen e tyre, por dëshmitarët okularë vendas thanë për Reuters se mund të ketë qenë helmim. Policia dhe punonjësit mjekësorë janë dërguar në zonë për të hetuar, tha hebreu Pierre Michel Lafontaine, zyrtari kryesor i distriktit jugor të Haitit. Vdekja e familjarëve, shtoi ai, nuk kishte lidhje me dhunën e bandës.

Bandat janë bërë jashtëzakonisht të forta në Haiti, veçanërisht për shantazhimin e kompanive, por edhe për rrëmbimin e civilëve, sipas një raporti të publikuar së fundmi. Iniciativat botërore për të luftuar krimin e organizuar transnacional. Vitin e kaluar, si rezultat i aktivitetit të bandave, rreth 5000 njerëz humbën jetën në Haiti, sipas një raporti të veçantë të Kombeve të Bashkuara.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd