Transmetuar më 20-02-2024, 13:29

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin nuk e ka parë videon e Julias, bashkëshortes së disidentit rus Alexei Navalny, tha sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke i quajtur të pabaza pretendimet e saj se burri i saj ishte helmuar me agjentin nervor Novichok.

Zëdhënësi i Kremlinit komentoi se akuzat, sipas të cilave Putin është përgjegjës për vdekjen e Navalny, janë të pabaza dhe të neveritshme.

“Ai u helmua me Novichok, Putin e vrau. Vladimir Putin vrau burrin tim. Diku në një burg në Rrethin Arktik, Putini jo vetëm që vrau Alexei Navalny si person, ai donte të vriste shpresën tonë, lirinë tonë, të ardhmen tonë”, tha gruaja e Alexei Navalny.

Ajo akuzoi Rusinë për fshehjen e trupit të burrit të saj sepse, siç argumentoi ajo, ajo që pret Moska është që gjurmët e novichok të zhduken nga trupi i tij. Në video, e veja e Navalny zotohet gjithashtu se do të bëjë publike emrat e personave të përfshirë në vdekjen e bashkëshortit të saj dhe arsyen pse ai dha frymën e fundit në “burgun e ujkut”.

“Unë dua të jetoj në një Rusi të lirë, dua të krijoj një Rusi të lirë, do të vazhdoj punën e Alexei Navalny. Unë nuk kam frikë, mos kini as ju. Ju ftoj të qëndroni pranë meje, të mos ndajmë vetëm trishtimin dhe dhimbjen që na ka përqafuar dhe nuk thotë të na lësh të shkojmë. Ju ftoj të ndani tërbimin dhe urrejtjen për ata që guxuan të vrasin të ardhmen tonë. Unë ju flas me fjalët e Alekseit, të cilat i besoj vërtet. Nuk ka turp të bësh pak ose aspak, të lejosh që të të trembin. Ajo që na duhet është një Rusi e lirë, paqësore dhe e lumtur. Rusia e mrekullueshme e së ardhmes që burri im ëndërronte. Kjo është ajo që na duhet”, tha gruaja e Alexei Navalny.

Deklaratat e vejushës së Navalny u pasuan nga njoftimi i përfaqësuesit të Alexei Navalny se nëna e tij dhe avokati i saj u penguan të shihnin trupin e politikanit 48-vjeçar rus mëngjesin e së hënës në morgun ku thuhet se është dërguar. E vendosur për t’u hakmarrë, Julia Navalnya, merr përsipër përgjegjësitë e saj si pasardhëse e natyrshme e Alexei Navalny dhe udhëheqëse e frontit anti-Putin në Rusi. Prandaj, ajo do të justifikojë titullin, deri tani informal, që i është atribuar si “zonja e parë e opozitës ruse”.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd