Transmetuar më 19-02-2024, 09:14

Dy oficerë policie dhe një ndihmës mjek u qëlluan për vdekje në orët e para të mëngjesit të së dielës, ndërsa një oficer mbeti i plagosur në një shtëpi në periferi të Minneapolis, Minesota, SHBA, ndërsa i përgjigjej një thirrjeje për një person të armatosur në shtëpi me familjen e tij, duke përfshirë shtatë fëmijë.

I dyshuari për të shtënat gjithashtu u vra, thanë zyrtarët.

Oficerët Paul Elmstrand dhe Matthew Rudge, të dy 27 vjeç, së bashku me ndihmës mjekun Adam Finseth, 40 vjeç, u vranë ndërsa përpiqeshin të shpëtonin një familje.

Një tjetër oficer policie, polici Adam Medlicott, u plagos dhe ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën.

Shoqata e Policisë dhe Oficerëve të Paqes të Minesotës tha se negociatat me të dyshuarin vazhduan për katër orë përpara se një ekip SËAT të hynte në shtëpi.

Shtatë fëmijë të moshës 2-15 vjeç ishin brenda në shtëpi, por familja mundi të largohej nga shtëpia e sigurt.

Detajet se si vdiq i dyshuari nuk janë bërë publike.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd