Transmetuar më 18-02-2024, 21:08

GJERMANI- Danimarka ka vendosur të dorëzojë të gjitha raundet e artilerisë nga rezervat e saj, në Ukrainë. Lajmin e dha kryeministrja daneze Mette Frederiksen në Drekën e Ukrainës në Konferencën e Sigurisë në Mynih më 17 shkurt. Predhat e artilerisë janë ndër furnizimet më të rëndësishme ushtarake për Ukrainën, pasi ato përdoren çdo ditë në numër të madh në fushat e betejës ukrainase.

“Nëse pyet ukrainasit, ata po na kërkojnë municion DHE artileri tani. Nga pala daneze, ne vendosëm të dhurojmë të gjithë artilerinë tonë. Ka ende municion në stoqet evropiane. Kjo nuk është një çështje vetëm e prodhimit, sepse ne kemi armë, kemi municione, kemi mbrojtje ajrore që nuk duhet ta përdorim vetë në momentin që duhet t’ia dorëzojmë Ukrainës.", tha Frederiksen . Kryeministrja nuk specifikoi se sa predha artilerie ka Danimarka në rezervat e saj.

“Rusia nuk dëshiron paqe me ne. Ata po destabilizojnë botën perëndimore nga shumë këndvështrime të ndryshme – në rajonin e Arktikut, Ballkanin dhe Afrikën – me dezinformata, sulme kibernetike, luftë hibride dhe padyshim në Ukrainë”, tha ajo, shkruajnë mediat e huaja.

BE ka thënë se do të jetë në gjendje të dorëzojë vetëm gjysmën e 1 milion predhave të premtuara deri në afatin e marsit, ndërsa ndihma e mbrojtjes nga SHBA, përfshirë mbështetjen e artilerisë, pengohet nga mosmarrëveshjet politike të brendshme. Josep Borrell, kryediplomati i BE-së, kohët e fundit tha se BE-ja synon të dorëzojë më shumë se 1 milion predha në Ukrainë deri në fund të vitit 2024.

Në të njëjtën ditë, presidenti çek Petr Pavel tha se Çekia identifikoi rreth 800,000 fishekë artilerie jashtë vendit, të cilat mund të dërgoheshin në Ukrainë brenda javësh, nëse financohej nga partnerë të tjerë. Ai tha gjithashtu se Praga do t’i drejtohej SHBA-së, Gjermanisë, Suedisë dhe të tjerëve që mund të kontribuojnë në këtë përpjekje. Ndërsa vendet e BE-së dërguan të gjitha predhat që mundën nga stoqet e tyre të përhershme, hapi tjetër ishte prodhimi ose blerja e të rejave për t’i dërguar në Ukrainë dhe për të rimbushur arsenalet e tyre.

Duke parë se BE-ja po dështon në premtimin e saj ndaj Kievit, Çekia ka filluar të nxisë një plan për të financuar blerjen e 450,000 predhave jashtë bllokut bashkërisht, raportoi Politico më 1 shkurt. Praga thuhet se sugjeroi se Evropa mund t’i drejtohej kompanive të armatimit në Korenë e Jugut, Turqi, ose Afrikë e Jugut.

Planet për të blerë municion nga jashtë bllokut vazhdojnë të përballen me kundërshtime nga Franca, Greqia dhe Qiproja. Ndërsa Parisi shpreson të nxisë industrinë e tij të brendshme të mbrojtjes, Greqia dhe Qipro nuk dëshirojnë të blejnë armë nga prodhuesit turq, duke pasur parasysh marrëdhëniet e tyre të tensionuara me Ankaranë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd