Transmetuar më 16-02-2024, 13:07

RUSI- Udhëheqësi më i rëndësishëm i opozitës ruse për dekadën e fundit, Alexei Navalny, ka ndërruar jetë në burgun brenda Rrethit Arktik ku ai po vuante dënimin, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve. I parë si kritiku më i zhurmshëm i Presidentit Vladimir Putin, Navalny po vuante një dënim me 19 vjet burg për vepra që konsiderohen gjerësisht të motivuara politikisht. Ai u transferua në një koloni penale të Arktikut, e konsideruar si një nga burgjet më të vështira, në fund të vitit të kaluar. Sipas raportimeve, Navalny u ndje keq pas një shëtitje dhe pothuajse menjëherë humbi vetëdijen. Politikani rus ishte 47 vjeç.

"Navalny u ndje keq pas një shëtitje, pothuajse menjëherë humbi vetëdijen. Stafi mjekësor mbërriti menjëherë dhe u thirr një ekip i ambulancës. U kryen masat e ringjalljes të cilat nuk dhanë rezultate pozitive. Mjekët konfirmuan vdekjen e të dënuarit. Shkaqet e vdekjes janë duke u hetuar.”, thuhet në deklaratë.

Në fillim të dhjetorit ai ishte zhdukur nga një burg, ku po vuante një dënim me akuza për ekstremizëm dhe mashtrim që ai i kishte quajtur ndëshkim politik për drejtimin e opozitës anti-Kremlin të viteve 2010.

Një ish politikan nacionalist, Navalny ndihmoi në nxitjen e protestave 2011-12 në Rusi duke bërë fushatë kundër mashtrimit zgjedhor dhe korrupsionit qeveritar, duke hetuar rrethin e ngushtë të Putinit dhe duke ndarë gjetjet në videot e tij që mblodhën qindra miliona shikime.

Niveli më i lartë në karrierën e tij politike erdhi në vitin 2013, kur ai fitoi 27% të votave në një garë për kryebashkiak të Moskës që pak kush besonte se ishte i lirë apo i drejtë. Ai mbeti një "gjemb në këmbë" për Kremlinin për vite me radhë, duke identifikuar një pallat të ndërtuar në Detin e Zi për përdorim personal të Putinit, pallate dhe jahte të përdorura nga ish-presidenti Dmitry Medvedev dhe një punëtore seksi që lidhte një zyrtar të lartë të politikës së jashtme me një oligark të njohur.

Në vitin 2020, Navalny ra në koma pas një helmimi të dyshuar duke përdorur "novichok" nga shërbimi rus i sigurisë FSB dhe u evakuua në Gjermani për trajtim. Ai u shërua dhe u kthye në Rusi në janar 2021, ku u arrestua me një akuzë për shkelje të lirimit me kusht dhe u dënua me dënimin e tij të parë nga disa dënime që do të arrinin në më shumë se 30 vjet pas hekurave.

Putini ka nisur së fundmi një fushatë presidenciale për mandatin e tij të pestë në detyrë. Ai është tashmë lideri rus më jetëgjatë që nga Jozef Stalin dhe mund ta kapërcejë atë nëse kandidon sërish për post në vitin 2030, një mundësi që kur i kishte rishkruar rregullat kushtetuese për kufizimet e mandatit në vitin 2020.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd