Transmetuar më 09-02-2024, 21:16

AMSTERDAM- Dries van Agt, kryeministri i Holandës, kanë vdekur nga eutanazia, dorë për dore së bashku me gruan e tij, sipas organizatës për të drejtat e njeriut që ai themeloi.

Lajmi u bë publik të premten nga Forumi i të Drejtave, i cili tha se dyshja secili nga 93 vjeç, vdiqën të hënën dhe do të varrosen në një ceremoni private në qytetin lindor të Nijmegen.

Të dy prej disa kohësh ishin në gjendje të dobët shëndetësore, shkruajnë mediat e huaja. Në vitin 2019, Van Agt pësoi një hemorragji në tru ndërsa mbante një fjalim në një ngjarje përkujtimore për palestinezët dhe nuk u shërua kurrë plotësisht.

Van Agt ishte i njohur për referencat e tij arkaike dhe gjuhën madhështore, si dhe për pasionin e tij për çiklizmin. Ai u detyrua ta linte atë hobi në vitin 2019 pas një rënieje.

Së bashku me Partinë Liberale të krahut të djathtë, Apeli Kristian Demokrat qeverisi Holandën me Van Agt si kryeministër nga viti 1977 deri në 1981. Pas zgjedhjeve , ai u bë përsëri kryeministër, duke formuar një koalicion me Partinë e Punës dhe Demokratët e qendrës 66 në një qeveri që mbajti për një vit. Pas një vizite në Izrael në vitin 1999, ai u bë gjithnjë e më i zëshëm për mbështetjen e tij për popullin palestinez. Ai iu referua përvojës së tij të udhëtimit si një "konvertim".

Në vitin 2009, ai themeloi Forumin e të Drejtave, i cili mbron një politikë të drejtë dhe të qëndrueshme holandeze dhe evropiane në lidhje me çështjen Palestinë/Izrael, sipas organizatës jofitimprurëse. Çifti ka lënë pas tre fëmijët e tij.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd