Transmetuar më 31-01-2024, 09:23

Banorët e komunitetit të vogël bregdetar të Cape Ray janë të emocionuar nga zbulimi i asaj që duket të jetë një anije e shekullit të 19-të

Një komunitet bregdetar në Newfoundland, Kanada, ka mbetur i hutuar dhe i emocionuar nga shfaqja e papritur dhe e pashpjegueshme e një anijeje të mbytur shekullore në rërën e një bregu aty pranë.

Gordon Blackmore, një banor vendas, po gjuante zogj deti në brigjet ranore të Kepit Ray, kur vuri re një hije të errët nën ujërat e turbullt.

Nuk kishte qenë aty kur ai vizitoi bregun vetëm disa ditë më parë.

Ai u kthye me nxitim në shtëpi, duke bërtitur për zbulimin, tha nëna e tij për shtypin kanadez.

Ajo kapi xhaketën dhe nxitoi në plazh për ta parë vetë. "Është e mahnitshme, nuk ka fjalë tjetër për të."

Cape Ray, një komunitet prej 350 banorësh në bregun jugperëndimor të Newfoundland, ndan një histori të përbashkët me një ishull të njohur si "Shkëmbi": është vendi i fundit i pushimit të të paktën tetë anijeve që ranë viktimë e motit armiqësor, lundrimit të dobët, ose thjesht fat i keq.

Por ajo që e bën zbulimin e fundit unik, është natyra e pashpjegueshme e shfaqjes së papritur të rrënojave të kësaj anijeje të shekullit të 19-të, raporton noa.al.

Neil Burgess, president i Shoqatës për Mbrojtjen e Anijeve të Njufoundland dhe Labrador, dyshon se anija u shfaq nga një kombinim i erozionit bregdetar dhe forcës së stuhisë posttropikale Fiona, e cila shkatërroi shtëpitë në rajon vitin e kaluar.

Fryrja e oqeaneve të mëdha javën e kaluar mund të ketë çliruar rrënojat, duke e shtyrë anijen drejt bregut, tha ai për Canadian Press.

"Kjo është e paparë," tha ai. "Kjo është një ngjarje e madhe, e madhe."

Pamjet e anijes së mbytur në mediat sociale – një grumbull me trarë druri dhe dërrasa të lagura – japin disa të dhëna për origjinën e anijes. Kunjat prej druri dhe kunjat prej bakri u përdorën zakonisht në vitet 1800. Dhe madhësia – të paktën 24 metra – sugjeron se anija ishte më e madhe se një varkë.

Qeveria lokale ka dërguar një ekip për të vizituar rrënojat, me shpresën për të identifikuar dhe ndoshta për të ruajtur atë që ka mbetur nga anija.

Por baticat dhe moti që kanë përcaktuar prej kohësh fatin e anijes, do të diktojnë gjithashtu se sa shpejt ekspertët mund t’ia dalin.

Vendasit shprehën shqetësimin se dallgët e forta mund të tërheqin rrënojat përsëri në thellësi. Dhe ndërsa zyrtarët kanë paralajmëruar banorët që të mos dynden pranë anijes, të tjerë theksojnë se natyra gjithashtu mund të dëmtojë rrënojat më shpejt sesa banorët që vjedhin suvenire.

“Është një pjesë e historisë sonë që sapo është zgjuar. Disa pasardhës do të duan ende të dinë emrat dhe vendet ku paraardhësit e tyre humbën në ujërat e akullta në brigjet tona. Do të ishte mirë për të gjithë ne nëse mund të ofronim një histori që njohim dhe një vend për t’u kujtuar,” shkroi Elizabeth Gover, një banore. “Kjo është historia jonë. Le ta zbulojmë.”

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd