Transmetuar më 28-01-2024, 20:39

Ndihet i sëmurë, thërret autoambulancën, por edhe shoferi sëmuret teksa e çon në spital. Nuk mund të bëhej asgjë për një 85-vjeçar nga Sora në Itali, raporton noa.al.

Burri, një 85-vjeçar nga Sora, u fut në një ambulancë dhe u drejtua me urgjencë për në spitalin Monte San Giovanni Campano.

Por përpara se pacienti të arrinte tek urgjenca, një ngjarje e papritur shënoi fatin e tij. Drejtuesi i mjetit u sëmur papritur, gjë që ka fatalizuat përpjekjet e shpëtimit.

Gjithçka ndodhi mëngjesin e së shtunës, 27 janar, kur një 85-vjeçar pësoi një atak në zemër rreth orës së drekës, dhe kontaktoi urgjencën.

Shoferi shkoi shpejt, e mori, e futi në ambulancë dhe iku me nxitim drejt spitalit në Monte San Giovanni Campano, në Sorano.

Por në një distancë të shkurtër nga spitali, një detaj e ndërlikoi fatalisht përpjekjen e shpëtimit: drejtuesi i ambulancës pësoi një sëmundje të papritur, duke ngadalësuar transportin e të sëmurit 85-vjeçar, i cili, duke vuajtur, ishte në fund të jetës.

Mjeku dhe infermierja në bord kuptuan se diçka nuk shkonte. Në fakt, ata thanë se ndërsa automjeti po merrte shpatin e Via San Marciano, që të çon në spitalin "Santissima Trinità" në Sora, ambulanca befas ishte përplasur me murin anësor.

Shoferi 55-vjeçar, teksa ishte i zënë me transportin e pacientit, u sëmurë gjithashtu.

Ndërsa mjeku në bord u përpoq të mbante në jetë 85-vjeçarin, infermierja u përpoq të kuptonte gjendjen e shoferit. Kështu dy punonjësit e shëndetësisë u detyruan të kërkojnë ndërhyrjen e kolegëve të tyre, duke i transportuar të dy në urgjencë.

Fatkeqësisht, ndërlikimet e rastit bënë të pamundur shpëtimin e 85-vjeçarit.

Kurse 55-vjeçari u dërgua në kujdesin intensiv, me dyshimin se kishte pësuar një goditje në tru.

Kolegët e tij thonë se ai është një tip sportiv dhe dashnor i ecjes në ajër të pastër. E megjithatë, pësoi goditje në tru. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd