Transmetuar më 17-01-2024, 22:24

Nikola Sanduloviç, i cili kërkoi falje për krimet kundër shqiptarëve etnikë, ka folur për The Guardian për herë të parë pas lirimit nga paraburgimi.

Ai thotë se shërbimet sekrete të Beogradit e kanë rrahur, torturuar dhe poshtëruar dhe e kanë kërcënuar se do ta vrasin atë dhe familjen e tij.

Nikola Sanduloviç, lideri i Partisë Republikane Serbe, tha se ai u mor nga shtëpia e tij 10 ditë më parë dhe iu nënshtrua abuzimit dhe dhunës për më shumë se gjashtë orë nga shërbimi i inteligjencës serbe.

Për pasojë, thonë avokatët e tij, ai ka mbetur i paralizuar në anën e majtë dhe po pëson dëmtime nervore.

Duke folur për herë të parë që nga lirimi i tij, Sanduloviç tha në një deklaratë të mërkurën: Më rrëmbyen anëtarët e policisë sekrete serbe, të cilët më rrahën, torturuan, më poshtëruan dhe më kërcënuan se do të më vrisnin mua dhe familjen time për më shumë se gjashtë orë, duke rrezikuar jo vetëm shëndetin, por edhe jetën.

E gjithë kjo për shkak të pikëpamjes sime politike dhe vendosjes së luleve mbi varrin e një vajze të vrarë shtatë vjeçare, e cila i përkiste familjes Jashari.

Sanduloviç është akuzuar për nxitje të urrejtjes kombëtare, racore dhe fetare.

Akuzat u ngritën pasi ai kërkoi falje për krimet e kryera nga serbët kundër shqiptarëve etnikë gjatë luftës së Kosovës për pavarësi në vitin 1998 dhe 1999.

Ai është kritikuar ashpër nga mediat pro-qeveritare për ripostimin e një videoje të një vizite që bëri në varrin e Ademit Jashari, themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili u vra nga ushtria serbe në vitin 1998 së bashku me 57 anëtarë të familjes së tij.

Sanduloviç tha se pas sulmit, shërbimi sekret e mori atë në shtëpi. Menjëherë më pas, tha ai, ka mbërritur policia me urdhër për ta çuar në burg.

Në vend të kësaj, ai u dërgua në qendrën e urgjencës pasi “gjendja e tij ishte kritike”.

Politikani opozitar tha se më pas u transferua në një spital burgu dhe u dënua në të njëjtën kohë me “paraburgimin e padrejtë prej 30 ditësh”.

Agjencia e Inteligjencës së Sigurisë (BIA) e ka pranuar marrjen në pyetje të Sanduloviçit, por, në një deklaratë për Financial Times, tha se ai “nuk i ishte nënshtruar ndonjë përdorimi të paligjshëm të forcës fizike ose shkeljes së lirisë dhe të drejtave”.

BIA vetëm donte të “zbardhte kontekstin e veprimeve të paligjshme të Sanduloviçit, të cilat prokurori kompetent i klasifikoi si vepër penale, ​​nxitje e urrejtjes dhe intolerancës kombëtare, racore dhe fetare”.

Shërbimi mohoi raportet se agjentët e tij e kishin rrahur, duke thënë se akuzat kishin për qëllim destabilizimin e vendit.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd