Transmetuar më 09-01-2024, 10:10

Pakistan- E tmerrshme në Pakistan. Pesë policë u vranë dje në një sulm me bombë në automjetin e tyre me të cilin po transportonin një ekip vaksinimi ndaj poliomielitit.

“Një kamion (…) që mbante rreth 25 oficerë policie që ruanin anëtarët e fushatës së vaksinimit u shënjestrua nga një IED,” i tha AFP Anëar ul Haq, një zyrtar i lartë i administratës civile në Bazoor. Sipas tij, pesë policë u vranë dhe 21 të tjerë u plagosën. Llogaria u konfirmua nga Kasif Zulfiqar, një oficer i lartë i policisë.

Sulmi u mor përsipër nga talebanët pakistanezë, ‘Lëvizja për Talibanët në Pakistan’, e cila ka shënjestruar për vite me radhë ekipet e vaksinimit ndaj poliomielitit pasi shihet me dyshim bazuar dhe në teoritë konspirative që përfshijnë vaksinat si pjesë e një komploti perëndimor për të sterilizuar fëmijët myslimanë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd