Transmetuar më 07-01-2024, 11:30

Vrasjet, mizoritë dhe pushtimet, së bashku me udhëheqjen e pasigurt të SHBA-së, parashikojnë këtë vit të ri 2024, dhunë në rritje

Nga Simon Tisdall / The Guardian / Përktheu dhe redaktoi noa.al

Vrasja është një thikë me dy tehe. Ekzekutimi këto ditë në Bejrut e zëvendësdrejtuesit të Hamasit nuk është veçse më i fundit nga shumë sulme të fshehta ndaj individëve në Iran dhe sferën arabe, akte që i atribuohen agjentëve të Izraelit.

A e konsiderojnë ndonjëherë kryeministri Benjamin Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë të lartë në Jerusalem mundësinë që ata mund të kthehen në origjinë?

Hamasi mund të mos ketë ekspertizën dhe shtrirjen, megjithëse një bombë me grackë nuk kërkon ndonjë aftësi të veçantë. Por Irani e bën këtë dhe ndoshta edhe Hezbollahu. Vrasja e Izraelit në dhjetor të një gjenerali të lartë iranian në Siri, plus mizoria e javës së kaluar në Iranin jugor – e pretenduar nga terroristët e Shtetit Islamik, por zyrtarisht i fajësuar Izraeli – mund t’i shtyjë palët të jenë më të tërbuara.

Ashtu si Netanyahu, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nuk është kundër asgjësimit të armiqve me një përfundim rrëqethës. Kolona e trupave që kur ai u bë president në vitin 2000 është e gjatë. Ajo shtrihet nga portat e Kremlinit në Salisbury dhe deri në Siberi. Putin u përpoq të vriste liderin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, kur ai e pushtoi vendin në 2022. Ai mund ta provojë përsëri.

A i frikësohet edhe Putinit, një "i fortë" i vetëquajtur që mbytet jashtë opinionit publik? Rusia pretendoi se sulmi ukrainas me dron në Kremlin në maj të kaluar ishte një atentat në tentativë. Shefi mercenar rebel Yevgeny Prigozhin mund të ketë komplotuar për të vrarë Putinin. Por pasi grupi i tij Wagner u rebelua në qershor, ishte ai që vdiq papritur kur avioni i tij u rrëzua në mënyrë misterioze nga qielli.

Dallimet midis konflikteve të Gazës dhe Ukrainës janë më pak udhëzuese sesa ngjashmëritë e tyre të shumta – nga të cilat tendencat vrasëse të Netanyahut dhe Putinit janë një shembull kryesor. Të dyja luftërat përcaktohen në një masë të madhe nga mendjemadhësia, paragjykimet dhe gabimet e tyre. Nëse këta dy luftënxitës do të nxirreshin disi nga ekuacioni, marrëveshjet e paqes mund të jenë më të lehta për t’u arritur.

Megjithatë, fakti që burra të tillë ende i thërrasin aktet e dhunshme flet shumë për gjendjen e dhunshme të botës kur sapo ka hyrë viti 2024. Të dy i kanë çuar vendet e tyre në një ngërç katastrofik ushtarak.

Netanyahu zotohet të zhdukë tërësisht Hamasin: një qëllim i paarritshëm. Putin mendon se Ukraina sovrane mund të aneksohet me forcë. Duke ndjekur këto iluzione, ata vrasin dhjetëra mijëra civilë me mosndëshkim të supozuar. Të dy janë kriminelë lufte. Të dy parashikojnë dhe shpresojnë të fshihen pas një lufte pa fund.

Gaza dhe Ukraina tregojnë gjithashtu dobësinë përfundimtare në rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla të pas vitit 1945. Në të dyja rastet, këshilli i sigurisë i OKB-së, detyra e të cilit është të mbështesë statutin e OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare, ka dështuar në mënyrë të tmerrshme. Apelet e gjykatës penale ndërkombëtare, e cila kërkon arrestimin e Putinit, janë lënë mënjanë me përbuzje nga Rusia dhe shumë vende të tjera.

Që nga sulmet terroriste të Hamasit të 7 tetorit, bota ka qenë dëshmitare e masakrës dhe kaosit të drejtuar nga shteti në Gaza që vëzhguesit e informuar besojnë se i përshtatet përkufizimit ligjor të gjenocidit.

Duke pretenduar pikërisht këtë, Afrika e Jugut po e çon Izraelin përpara gjykatës më të lartë të OKB-së, gjykatës ndërkombëtare të drejtësisë, këtë javë. Megjithatë, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit sigurisht që do të injorojnë çdo vendim të përkohshëm që frenon operacionet.

Këto dy luftëra gjithashtu ekspozojnë mizorisht kufizimet e diplomacisë moderne. Megjithëse udhëheqësit perëndimorë këmbëngulin se vetëm negociatat do të ndalojnë përfundimisht gjakderdhjen, as SHBA, BE, G7, G20, Liga Arabe, Brics dhe as OKB-ja nuk kanë arritur armëpushime të qëndrueshme, e lëre më plane të qëndrueshme paqeje. Fjalimet e ringjallura për një zgjidhje me dy shtete në Izrael-Palestinë bien erë e thjeshtë cinizmi. Ukraina është në bllokim diplomatik. Ndërmjetësimi kudo është nën bllokadë.

"Paqebërja [është] në krizë," paralajmëruan shefat e Grupit Ndërkombëtar të Krizave (ICG) javën e kaluar. “Në mbarë botën, përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftimeve po dështojnë. Më shumë liderë po ndjekin qëllimet e tyre ushtarakisht. Më shumë besojnë se mund të shpëtojnë me të.”

Në Sudan, Myanmar, Nagorno-Karabakh, Tigray, Siri dhe potencialisht Tajvan, historia ishte e njëjtë, tha ICG. "Në gjithë globin, më shumë njerëz po vdesin në luftime, duke u detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre ose kanë nevojë për ndihmë më shumë sesa prej dekadash me radhë."

Në mungesë të shpresës, frika nga përshkallëzimi i pakontrolluar – dhe pasoja negative globale politike dhe ekonomike – është një tjetër faktor i përbashkët për Lindjen e Mesme dhe Ukrainën. Ashtu si sabotimi i tubacioneve të gazit Baltik, sulmet e rebelëve Houthi nga Jemeni në anijet e Detit të Kuq ilustrojnë se sa konfliktet rajonale të pazgjidhura prej kohësh dhe intensifikuese mund të shkaktojnë paqëndrueshmëri më të gjerë ndërkombëtare. Tmerri në Gaza do të thotë se armiqësia e zjarrtë që vë Izraelin kundër Iranit ka më shumë gjasa të vlojë.

Foto: EPA

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd