Transmetuar më 26-09-2022, 16:35

Një i ri qëlloi një oficer ushtarak rus nga një distancë e afërt në një zyrë shërbimi ushtarak të hënën, në një sulm jashtëzakonisht të guximshëm që pasqyron rezistencën ndaj përpjekjeve të udhëheqjes ruse për të mobilizuar qindra mijëra burra për të ikur në luftë kundër Ukrainës.

Të shtënat vijnë pasi shumë degë ushtarake janë përfshirë nga zjarrvënie që vijnë bashkë me protestat  në qytetet ruse kundër thirrjes nën armë. Dy mijë njerëz janë arrestuar.

Rusia po kërkon të forcojë ushtrinë e saj pasi ofensiva në Ukrainë ka bllokuar dhe ka ulur rendimentin e forcave aktuale luftarake.

Në sulmin në qytetin siberian të Ust-Ilimsk, 25-vjeçari banor vendas Ruslan Zinin hyri në zyrën e regjistrimit të ushtarëve rekrutë duke thënë "askush nuk do të shkojë të luftojë" dhe "ne të gjithë do të shkojmë në shtëpi tani", sipas raporteve të mediave lokale që citon noa.al.

Zinin u arrestua dhe zyrtarët u zotuan për dënim të ashpër. Autoritetet lokale thanë se komandanti ushtarak ndodhet në kujdes intensiv spitalor, pa dhënë detaje.

Një dëshmitar tha se Zinin ishte në një dhomë me njerëz të thirrur për të luftuar. Trupat nga rajoni i tij ishin planifikuar të shkonin drejt bazave ushtarake të martën e nesërme. /noa.al

Foto: AP