Transmetuar më 13-09-2022, 07:40

SHBA- Janë publikuar çmimet e Emmy Awards 2022. Lee Jung-jae i Squid Game është bërë ylli i parë aziatik që fiton çmimin Emmy për aktorin më të mirë mashkull në një dramë. Koreja e Jugut fitoi për luajtjen e rolit kryesor të Seong Gi-hun në serialin e njohur që u shfaq në Netflix. Krijuesi i shfaqjes, Hwang Dong-hyuk, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë të serialit dramatik, gjithashtu i pari aziatik që e bën këtë.

Yjet britanikë Matthew Macfadyen dhe Brett Goldstein ishin ndër fituesit e tjerë të aktrimit në ceremoninë më prestigjioze të vitit të industrisë televizive amerikane, së bashku me Zendaya, Amanda Seyfried, Michael Keaton, Julia Garner dhe Jean Smart.

Zendaya fitoi për herë të dytë aktoren më të mirë të dramës për rolin e adoleshencës së droguar Rue në Euphoria, pas fitores së saj në 2020.

LISTA E PLOTË E FITUESVE:

Aktorja kryesore e shquar në një serial komedi

Jean Smart, "Hacks" – Fitues Rachel Brosnahan, "Zonja e mrekullueshme Maisel" Quinta Brunson, "Abbott Elementary" Kaley Cuoco, "Studiuesja e fluturimit" Elle Fanning, "The Great" Isa Rae, "I pasigurt"

Aktori kryesor i shquar në një serial komedi

Jason Sudeikis, "Ted Lasso" – Fitues Donald Glover, "Atlanta" Bill Hader, "Barry" Nicholas Hoult, "I madhi" Steve Martin, "Vetëm vrasje në ndërtesë" Martin Short, "Vetëm vrasje në ndërtesë"

Serial i shquar humoristik

"Ted Lasso" – Fitues "Abbott Elementary" "Beri" "Fulni entuziazmin tuaj" "Hacks" "Zonja e mrekullueshme Maisel" "Vetëm vrasje në ndërtesë" "Çfarë bëjmë ne në hije"

Aktori kryesor i shquar në një serial ose film të kufizuar ose antologjik

Michael Keaton, "Dopesick" – Fitues Colin Firth, "Shkallët" Andrew Garfield, "Nën flamurin e parajsës" Oscar Isaac, "Skena nga një martesë" Himesh Patel, "Stacioni Njëmbëdhjetë"

Sebastian Stan, "Pam & Tommy"

Aktorja kryesore e shquar në një serial ose film të kufizuar ose antologjik

Amanda Seyfried, "The Dropout" – Fituese Julia Garner, "Shpikja e Anës" Toni Collette, "Shkallët" Lily James, "Pam & Tommy"

Sarah Paulson, "Impeachment: American Crime Story" Margaret Qualley, "Maid"

Seri të jashtëzakonshme të kufizuara ose antologjike

"Lotusi i Bardhë" – Fitues "I mërzitur" "Braktisja" "Shpikja e Anës" "Pam & Tommy" Aktorja kryesore e shquar në një serial dramatik

Zendaya, "Euphoria" – Fitues Jodie Comer, "Killing Eve" Laura Linney, "Ozark" Melanie Lynskey, "Jellowjackets" Sandra Oh, "Killing Eve" Reese Witherspoon, "The Morning Show"

Aktori kryesor i shquar në një serial dramati

Lee Jung-jae, "Lojë me kallamar" – Fitues

Jason Bateman, "Ozark" Brian Cox, "Succession" Bob Odenkirk, "Better Call Saul"

Adam Scott, "Ndarja" Jeremy Strong, "Succession"

Serial i shquar dramatik

"Suksesi" – Fitues "Më mirë telefononi Saulin" "Euforia" "Ozark" "Ndërprerje" "Lojë me kallamar" "Gjëra më të çuditshme" "Xhaketat e verdha"

Aktori dytësor në një serial humoristik

Brett Goldstein, "Ted Lasso" – Fitues Anthony Carrigan, "Barry" Toheeb Jimoh, "Ted Lasso"

Nick Mohammed, "Ted Lasso" Tony Shalhoub, "Zonja e mrekullueshme Maisel" Tyler James Williams, "Abbott Elementary" Henry Winkler, "Barry" Bowen Yang, "Saturday Night Live"

Aktorja dytësore në një serial humoristik

Sheryl Lee Ralph, "Abbott Elementary" – Fituese Alex Borstein, "Zonja e mrekullueshme Maisel" Hannah Einbinder, "Hacks" Janelle James, "Abbott Elementary" Kate McKinnon, "Saturday Night Live" Sarah Niles, "Ted Lasso" Juno Temple, "Ted Lasso"

Hannah Waddingham, "Ted Lasso"

Aktori i ftuar në një serial dramatik

Colman Domingo, "Euphoria" – Fitues Adrien Brody, "Succession" James Cromwell, "Succession" Arian Moayed, "Succession"

Tom Pelphrey, "Ozark" Alexander Skarsgård, "Suksession"

Aktorja e ftuar në një serial dramatik

Lee You-mi, "Lojë me kallamar" – Fitues Hope Davis, "Succession" Marcia Gay Harden, "The Morning Show" Martha Kelly, "Euphoria" Sanaa Lathan, "Sundimi" Harriet Walter, "Succession"

Aktori dytësor në një serial dramatik

Matthew Macfadyen, "Succession" – Fitues Nicholas Braun, "Succession" Billy Crudup, "The Morning Show" Kieran Culkin, "Succession" Park Hae-soo, "Lojë me kallamar" John Turturro, "Ndarja"

Christopher Walken, "Ndarja" Oh Yeong-su, "Lojë me kallamar"

Aktorja dytësore në një serial dramatik

Julia Garner, "Ozark" – Fituese Patricia Arquette, "Ndarja" Jung Ho-yeon, "Lojë me kallamar"

Christina Ricci, "Jellowjackets" Rhea Seehorn. "Më mirë telefononi Saulin" J. Smith-Cameron, "Succession" Sarah Snook, "Succession" Sydney Sweeney, "Euphoria"

Aktori dytësor në një serial të kufizuar ose film televiziv

Murray Bartlett, "The White Lotus" – Fitues Jake Lacy, "The White Lotus" Will Poulter, "Dopesick" Seth Rogen, "Pam & Tommy" Peter Skarsgård, "Dopesick" Michael Stuhlbarg, "Dopesick" Steve Zahn, "Lotusi i Bardhë"

Aktorja dytësore në një serial ose film televiziv të kufizuar

Jennifer Coolidge, "The White Lotus" – Fituese Connie Britton, "Lotusi i Bardhë", Alexandra Daddario, "Lotusi i Bardhë"

Kaitlyn Dever, "Dopesick" Natasha Rothwell, "Lotusi i Bardhë" Sydney Sweeney, "The White Lotus" Mare Winningham, "Dopesick"

Film televiziv

"Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers" – Fitues "Ray Donovan: Filmi" "Reno 911!: Gjuetia për QAnon" "I mbijetuari" "Krishtlindja e jashtëzakonshme e Zoey"

Aktori i ftuar në një serial humoristik

Nathan Lane, "Vetëm vrasje në ndërtesë" – Fitues Jerrod Carmichael, "Saturday Night Live" Bill Hader, "Furnoni entuziazmin tuaj" James Lance, "Ted Lasso" Christopher McDonald, "Hacks"

Sam Richardson, "Ted Lasso"

Aktorja e ftuar në një serial humoristik

Laurie Metcalf, "Hacks" – Fitues Jane Adams, "Hacks" Harriet Sansom Harris, "Hacks" Jane Lynch, "Vetëm vrasje në ndërtesë" Kaitlin Olson, "Hacks"

Harriet Walter, "Ted Lasso"

Shkrim i jashtëzakonshëm për një serial komedi

"Abbott Elementary", Quinta Brunson – Fitues "Barry," Duffy Boudreau "Barry," Bill Hader dhe Alec Berg "Hacks," Jen Statsky "Vetëm vrasje në ndërtesë", John Hoffman "Ted Lasso," Jane Becker "Ajo që bëjmë në hije", Sarah Naftalis "Çfarë bëjmë ne në hije", Stefani Robinson

Shkrim i jashtëzakonshëm për një serial dramatik

"Suksesi," Jesse Armstrong – Fitues "Më mirë telefononi Saulin," Thomas Schnauz "Ozark," Chris Mundy "Ndarja", Dan Erickson "Lojë me kallamar", Hwang Dong-hyuk "Jellowjackets", Jonathan Lisco, Ashley Lyle dhe Bart Nickerson

"Jellowjackets", Ashley Lyle dhe Bart Nickerson

Shkrim i jashtëzakonshëm për një seri ose film të kufizuar ose antologjik

"Lotusi i Bardhë", Mike White – Fituesi "Dopesick," Danny Strong "Dropout", Elizabeth Meriwether "Impeachment: American Crime Story", Sarah Burgess "Shërbëtore", Smith Metzler "Stacioni Njëmbëdhjetë", Patrick Somerville

Shkrim i jashtëzakonshëm për një seri të ndryshme

"Java e kaluar Sonte me John Oliver" – Fitues "Shfaqja e skicave të një zonje të zezë" "Shfaqja e përditshme me Trevor Noah" "Shfaqja e vonë me Stephen Colbert"

"Saturday Night Live"

Shkrim i jashtëzakonshëm për një shumëllojshmëri të veçantë

"Jerrod Carmichael: Rothaniel" – Fitues "Ali Wong: Don Wong" "Shfaqja e përditshme me Trevor Noah Prezanton: Jordan Klepper Fingers The Globe – Hungaria For Democracy" "Nicole Byer: BBW (E çuditshme e madhe e bukur)"

"Norm Macdonald: Asgjë e veçantë"

Shkrim i jashtëzakonshëm për një program jofiction

"Lucy And Desi" – Fitues

"Ditarët e Andy Warhol" "Si me John Wilson: Si ta vlerësojmë verën" "Problemi me Jon Stewart"

"Mashtruesi i Tinder"

Seri e shquar e bisedave për varietetin

"Java e kaluar Sonte me John Oliver" – Fitues "Show Daily me Trevor Noah" "Jimmy Kimmel Live!" "Nata vonë me Seth Meyers"

"Shfaqja e vonë me Stephen Colbert"

Program konkurrues i jashtëzakonshëm "Lizzo’s Watch for the Big Grrrls" – Fitues "Gara e mahnitshme" "E gozhdova"

"RuPaul’s Drag Race" "Kuzhinieri më i mirë" "Zeri"

Program realiteti i strukturuar

"Queer Eye" – Fitues "Antike Roadshow" "Fixer Upper: Mirë se vini në shtëpi" "Dashuria eshte e verber" "Tanku i peshkaqenit"

Program realiteti i pastrukturuar

"Dashuria në spektër" – Fitues "Mesdheut poshtë kuvertës" "Gëzuar" "RuPaul’s Drag Race Untucked"

"Shitet perëndimi i diellit"

Pritës për një program realiteti ose konkurrimi

RuPaul, "RuPaul’s Drag Race" – Fitues Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski dhe Jonathan Van Ness, "Queer Eye" Amy Poehler dhe Nick Offerman, "Making It" Nicole Byer, "Nailed It!" Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John dhe Kevin O’Leary, "Shark Tank" Padma Lakshmi, "Kuzhinierja më e mirë"

Shfaqje e skicave të ndryshme

"Saturday Night Live" – ​​Fitues "Shfaqja e skicave të një zonje të zezë" Shumëllojshmëri speciale (live) "The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show me Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar And 50 Cent" – Fitues "Çmimet e 64-të vjetore Grammy" "Jetoni përballë një auditori në studio: Faktet e jetës dhe goditjet e ndryshme" "Oscars" "Tony Awards Present: Broadway’s Back!"

Shumëllojshmëri speciale (e regjistruar paraprakisht)

"Adele: Vetëm një natë" – Fitues "Dave Chappelle: The Closer" "20 vjetori i Harry Potter: Kthimi në Hogwarts" "Norm Macdonald: Asgjë e veçantë" "Një herë të fundit: Një mbrëmje me Tony Bennett dhe Lady Gaga"

Komedi, dramë ose estradë në formë të shkurtër

"Carpool Karaoke: The Series" – Fitues "Unë mendoj se duhet të largohesh me Tim Robinson" "Nata vonë me Seth Meyers Korrigjimet" "The Randy Rainbow Show" "Stephen Colbert prezanton lajmet e mira"

Seriali jofiction ose realiteti në formë të shkurtër

"Full Frontal With Samantha Bee Presents: Once Upon a Time In Late Night" – Fituesi

"Mes Skenave – Shfaqja Ditore"

"RuPaul’s Drag Race Whatcha Packin’ Me Michelle Visage"

"Prezantime të drejtpërdrejta në mbrëmjen e së shtunës: Tregime nga shfaqja"

"Kuzhinieri kryesor: Kuzhina e shansit të fundit"

Speciale dokumentare ose jofiction

"Ëndrra amerikane e George Carlin" – Fitues

"Kontrollimi i Britney Spears (New York Times Presents)"

"Lucy dhe Desi"

"Mashtruesi i Tinder"

"Ne ushqejmë njerëzit"

Seri dokumentare ose jofiction

"The Beatles: Get Back" – Fitues "Valë 100 këmbësh" "jeen-yuhs: Një trilogji e Kanye" "Ditarët e Andy Warhol" "Ne duhet të flasim për Cosby"

Meritë e jashtëzakonshme në realizimin e filmave dokumentarë

"Kur Claude u qëllua" – Fitues "Ndryshimi i lojës" "Frederick Douglass: Në pesë fjalime"

Aktor në një formë të shkurtër komedi ose serial dramatik Tim Robinson, "Unë mendoj se duhet të largohesh me Tim Robinson" – Fitues Anthony A. Anderson, "Anacostia" Bill Burr, "Busulla e pamoralshme" Brendan Gleeson, "State of the Union" Ikechukwu Ufomadu, "Fjalë me Ike (tortë)"

Aktorja në një formë të shkurtër komedi ose seri dramatike

Patricia Clarkson, "State of the Union" – Fituese Jacinte Blankenship, "Kryqëzimi" Desi Lydic, "Desi Lydic Foxplains"

Rhea Seehorn, "Cooper’s Bar" Sydnee Washington, "Nusja"

Program i animuar

"Arcane" – Fitues "Bob’s Burgers" "Rick and Morty" "The Simpsons" "Po nese…?"

Program i animuar në formë të shkurtër

"Dashuri, vdekje + robotë" – Fitues "The Boys Presents: Diabolical" "Pulë robot"

"Star Wars: Visions" "Kur Billie takoi Lizën"

Performanca e zërit të personazheve

Chadwick Boseman, "Po sikur…?" – Fitues F. Murray Abraham, "Kalorësi i Hënës" Julie Andrews, "Brigerton" Maya Rudolph, "Gojë e madhe"

Stanley Tucci, "Central Park" Jessica Walter, "Archer" Jeffrey Wright, "Po sikur…?"

Transmetues

Barack Obama, "Parqet tona të mëdha kombëtare" – Fituesi Kareem Abdul-Jabbar, "Patriotët e zinj: Heronjtë e Luftës Civile" David Attenborough, "The Mating Game" W. Kamau Bell, "Ne duhet të flasim për Cosby" Lupita Nyong’o, "Serengeti II"

Seriale jofiction të organizuara ose speciale

"Stanley Tucci: Duke kërkuar për Italinë" – Fitues "I ftuari im i ardhshëm nuk ka nevojë për prezantim me David Letterman" "Problemi me Jon Stewart"

"Bota sipas Jeff Goldblum" "VICE" "Bota sipas Jeff Goldblum"

Regji e shkëlqyer për një serial humoristik

"Ted Lasso," MJ Delaney – Fitues "Atlanta," Hiro Murai "Barry," Bill Hader "Hacks," Lucia Aniello "Shfaqja e zonjës Pat", Mary Lou Belli "Vetëm vrasje në ndërtesë", Cherien Dabis "Vetëm vrasje në ndërtesë", Jamie Babbit

Regji e shkëlqyer për një serial dramatik

"Lojë me kallamar", Hwang Dong-hyuk – Fitues "Ozark," Jason Bateman "Ndërprerje", Ben Stiller "Sukses", Mark Mylod

"Suksesi," Cathy Yan "Suksesi", Lorene Scafaria "Xhaketat e verdha", Karyn Kusama

Regji e shkëlqyer për një serial ose film të kufizuar ose antologjik

"Lotusi i Bardhë", Mike White – Fituesi "Dopesick," Danny Strong "Dropout", Michael Showalter "Dropout", Francesca Gregorini "Shërbëtore", John Wells "Station Eleven", Hiro Murai Regji e jashtëzakonshme për një seri estradë "Shfaqja e skicave të një zonje të zezë", Bridget Stokes – Fituese "Java e kaluar Sonte me John Oliver", Christopher Werner "Nata vonë me Seth Meyers", Alexander J. Vietmeier "Shfaqja e vonë me Stephen Colbert", Jim Hoskinson "Saturday Night Live", Liz Patrick

Regji e jashtëzakonshme për një estradë speciale

"Adele: Vetëm një natë," Paul Dugdale – Fitues "The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show me Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar And 50 Cent," Hamish Hamilton "Dave Chappelle: Më afër", Stan Lathan

"Jerrod Carmichael: Rothaniel", Bo Burnham "Norm Macdonald: Asgjë e veçantë", Jeff Tomsic

Regji e shkëlqyer për një program dokumentar/jofiction

"The Beatles: Kthehu," Peter Jackson – Fitues "Ditarët e Andy Warhol", Andrew Rossi "Ëndrra amerikane e George Carlin", Michael Bonfiglio

"Lucy dhe Desi", Amy Poehler "Stanley Tucci: Në kërkim të Italisë", Ian Denyer "Ne duhet të flasim për Cosby," W. Kamau Bell

Regji e shkëlqyer për një program realiteti

"Lizzo’s Watch For The Big Grrrls," Nneka Onuorah — Fituese "Gëzuar Daytona," Greg Whiteley "Queer Eye", Aaron Krummel

"RuPaul’s Drag Race", Nick Murray "Top Chef", Ari Boles

Burimi: Cbsnews