Transmetuar më 10-08-2022, 18:20

Tiranë- Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2180 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 806 qytetarë, në këto bashki: 239 në Tiranë, 56 në Fier, 48 në Lushnje, 43 në Durrës, 32 në Elbasan, nga 29 qytetarë në Divjakë, Vlorë, 22 në Berat, nga 21 qytetarë në Sarandë, Gjirokastër, 17 në Shkodër, nga 15 qytetarë në Lezhë, Gramsh, 14 në Malësi e Madhe, 13 në Korçë, 12 në Himarë, 11 në Dimal, nga 10 qytetarë në Krujë, Kamëz, Kavajë, nga 9 qytetarë në Kurbin, Vorë, Mallakastër, Kuçovë, nga 8 qytetarë në Selenicë, Maliq, Pogradec, nga 7 qytetarë në Patos, Devoll, Skrapar, nga 5 qytetarë në Bulqizë, Mat, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Dibër, Përmet, Tepelenë, Poliçan, nga 3 qytetarë në Kukës, Has, Shijak, Delvinë, Libohovë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Pukë, Mirditë, Roskovec, nga 1 qytetar në Tropojë, Rrogozhinë, Cerrik, Librazhd. Janë 7,029 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 22 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Vlora 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes. Janë shëruar 703 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 308,848 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Gusht 2022) Raste të reja ditore 806 Të shëruar në 24 orë 703 Të shtruar në spitale 22 Humbje jete në 24 orë 1 Testime ditore 2180

Testime totale 1,935,925 Raste pozitive 319,444

Raste të shëruara 308,848 Raste Aktive 7,029 Humbje jete 3,567

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,293 Fier 812 Durrës 575 Vlorë 466 Elbasan 378 Gjirokastër 366 Korçë 278 Shkodër 228 Berat 218 Lezhë 208 Dibër 160 Kukës 47