Transmetuar më 09-07-2022, 14:47

Tom Cruise kohët e fundit ka shuar 60 qirinjtë e tij, por është më i bukur dhe më në formë se kurrë. Sekreti i kësaj freskie fizike? Ylli i "Top Gun" ka kohë që ndjek truket që e lejojnë atë të sfidojë shenjat e kalimit të moshës. Truke që ish-bashkëshorti i Nicole Kidman ndjek me këmbëngulje dhe vendosmëri.

1. Kujdesi për lëkurën

Asnjë ndryshim për Tom Cruise, por thjesht një zakon i shëndetshëm: ai i zhytjes së fytyrës në ujë me akull për 60 minuta. Menjëherë pas kësaj, aplikon tonik, serum për fytyrën dhe hidratues. Një ritual që përsëritet dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.

2. Sportet dhe aktivitetet në natyrë

Sporti është një konstante në jetën e Tom Cruise. Sa herë që është e mundur, aktori preferon të bëjë aktivitete në natyrë, të cilat përmirësojnë disponimin, gjumin dhe e ndihmojnë atë të luftojë ankthin dhe stresin. Për të mos përmendur që sporti forcon sistemin imunitar dhe jep mirëqenie më të madhe. Në palestër, Tom alternon peshat dhe ushtrimet kardio.

3. Dieta e duhur

Bukuria është edhe rezultat i ushqyerjes së duhur. Tom Cruise ndjek një dietë të ekuilibruar, të pasur me lëndë ushqyese thelbësore. Ai konsumon deri në 15 vakte në ditë për të mos mbetur pa energji. Cruise ha çdo gjë që është e shëndetshme dhe konsumon karbohidrate në masë të moderuar.