Transmetuar më 26-05-2022, 20:28

SHBA- Tronditet sërish bota e konematografisë. Aktori i Hollywood, Ray Liotta, ka ndërruar jetë në moshën 67-vjeçare në Republikën Domenikane.

Ai vdiq në gjumë në Republikën Domenikane, ku po xhironte filmin Dangerous Waters dhe ende nuk dihen rrethanat. Liotta ka lënë pas një vajzë, Karsen dhe të fejuarën e tij Jacy Nitolo.

Liotta e nisi karrierën e tij me filmin klasik të krimit të Martin Scorsese të vitit 1990, ‘Goodfellas’, pasi luajti në Field of Dreams. Filmi, të cilin Nicholas Pileggi e përshtati me Scorsese nga libri i tij, u nominua për gjashtë çmime Oscar, me Pescin që mori fitoren e tij të vetme.

Ai u rikthye fuqishëm në kinematografi me ‘The Many Saints of Newark’ dhe ‘No Sudden Move’. Ai përfundoi " Cocaine Bear " me regji të Elizabeth Banks dhe do të luante në filmin " The Substance " me titullin "Working" përballë Demi Moore dhe Margaret Qualley.

Ndërsa më i njohur për rolet e tij në ekranin e madh, ai luajti gjithashtu me Taron Egerton në serialin ‘Black Bird të Apple TV+’ dhe luajti përballë Jennifer Lopez në dramën 2016-18 NBC ‘Shades of Blue’. Liotta fitoi një Emmy Primetime në 2005 për rolin e tij si mysafir në ER.

Ndër rolet e tij më të hershme në ekran ishte interpretimi i Joey Perrinit në rreth 20 episode të serialit NBC ‘Another World’ nga 1978-81.

Ai lindi në Nju Xhersi më 18 dhjetor 1954. Liotta u birësua në moshën gjashtë muajshe, pasi u braktis në një jetimore. Ai u rrit po në New Jersey përpara se të transferohej në Nju Jork dhe përfundimisht u zhvendos në Los Angeles për të ndjekur një karrierë aktrimi. Liotta ka mjaft admirues dhe ka lënë gjurmë të thella në aktrim ndaj do kujtohet gjatë për rolet e tij. Noa.al