Transmetuar më 24-04-2022, 19:05

FRANCË – Këmbanat e alarmit po bien në Bruksel nga frika se një fitore tronditëse e Marine Le Pen në zgjedhjet e sotme presidenciale franceze mund të “shënojë fundin e BE-së”.

The Sun shkruan se Le Pen mund ta vendosë Francën “në një kurs përplasjeje të drejtpërdrejtë” me strategjinë e BE-së dhe të rrëzojë të gjithë institucionin.

Me fitoren e kundërshtares së Emmanuel Macron, Franca mund të largohet nga Blloku, njësoj si Britania e Madhe, shkruhet në artikull. Le Pen ka folur më parë për një “Frexit”, proces i ngjashëm me Brexit që largoi Britaninë e Madhe nga BE. Pa Francën, i gjithë unioni mund të rrëzohet.

James Shields, Profesor i Politikës Franceze në Universitetin e Ëarëick, thotë se do të ketë ndryshime drastike në drejtim të vendit që Franca zë brenda BE-së.

“Le Pen nuk flet më haptazi për tërheqjen e Francës nga BE dhe eurozona, siç bëri në vitin 2017, duke deklaruar tani synimin e saj për të reformuar BE-në nga brenda. Por programi i saj, nëse zbatohet, do të përbënte sfida kritike për të ardhmen e Francës në BE,”- tha ai.

Kur referendumi i Mbretërisë së Bashkuar në vitin 2016 çoi në largimin e vendit nga BE, Le Pen pati guxim të thoshte se Brexit kishte thyer me të vërtetë një tabu.

“Parimi i saj kryesor i “priorité nationale” (përparësia për shtetasit francezë në punë, strehim social, përfitime sociale dhe kujdes shëndetësor) do ta vendoste atë në një kurs përplasjeje me ligjin e BE-së,”- shtoi profesori.

Thirrjet e Le Pen për t’i dhënë përparësi ligjit francez ndaj ligjit evropian janë gjithashtu një sfidë themelore për anëtarësimin e Francës në BE. Dhe propozimi i saj për të shkurtuar kontributin e Francës në buxhetin e BE-së do të ishte një goditje serioze ekonomike për BE-në dhe do të përbënte një precedent për vendet e tjera anëtare, më euroskeptike.

“Pra, nën një presidencë të Le Pen, Franca do ta vinte anëtarësimin e saj në BE nën një tendosje të tepruar dhe të paktën do të pushonte së qeni forca udhëheqëse brenda BE-së që ka qenë gjithmonë”, vazhdoi ai.

Mujtaba Rahman, drejtori i Evropës i Eurasia Group tha se Le Pen do të përpiqet të “shkatërrojë BE-në nga brenda” dhe do të jetë “një kërcënim shumë më i madh për status quo-në sesa Brexit”.

Në prag të ditës së votimit, vetë Macron akuzoi rivalen e tij për hartimin e një plani sekret për të tërhequr Francën jashtë BE-së .

Ai pretendon se “ajo dëshiron të largohet, por nuk guxon ta thotë këtë”.

Dhe Michel Barnier, ish-negociatori i bllokut për Brexit, ka paralajmëruar më parë Franca mund të ndjekë Britaninë jashtë bllokut .

Pascal Lamy, i cili ishte shef i stafit të ish-presidentit të Komisionit Evropian, Jacques Delors, tha se fitorja e Le Pen do të ishte një tronditje më e madhe për Francën sesa ishte Trump për SHBA-në dhe Brexit për Mbretërinë e Bashkuar.

Ai tha se pikëpamjet e saj “kundërshtojnë plotësisht angazhimin francez për integrimin evropian” dhe politikat e saj “janë në shkelje të plotë të traktateve të cilat Franca është nënshkruar”.

Jean-Louis Bourlanges, një deputet, tha se “programi i saj nuk është në përputhje me anëtarësimin e vazhdueshëm francez në BE”, ndërsa Georg Riekeles, një ish-zyrtar, tha se Le Pen mund ta vendosë BE-në “në bllokim ose ta paralizojë”.

Mbështetësit e Le Pen pretendojnë se autoritetet që duan të mbrojnë status quo-në kanë udhëhequr përpjekjet e profilit të lartë për ta ndaluar atë të hyjë në pushtet.

Në fillim të këtij muaji, hetuesit e mashtrimit të BE-së akuzuan Le Pen dhe babanë e saj Jean-Marie, 93 vjeç, për përvetësim të 620,000 € (513,000 £) nga partia e tyre, National Rally. Ajo është përballur gjithashtu me pretendime të forta nga lideri francez, i cili thotë se Le Pen ishte “në kontrollin e Rusisë” dhe e bëri veten “të varur” nga Vladimir Putin.

Partia Rally Kombëtare e zonjës Le Pen mori një hua prej 8 milionë funtesh nga një bankë ruse e parë çeko-ruse në vitin 2014. Macron akuzoi Le Pen se ishte “e papërshtatshme” për ta zëvendësuar atë për shkak të borxhit të papaguar.