Transmetuar më 14-04-2021, 18:39

Midis destinacioneve që mund të zgjidhen për pushimet e kësaj vere, Islanda, Gjibraltari, Ishujt Kanarie, Malta, Portugalia dhe ishujt Grekë janë midis tyre për dy arsye. Më kryesorja këto vende kanë pak infeksione dhe shumë të vaksinuar.

Por kini kujdes. Ata që shkojnë në një nga këto vende, për momentin, duhet t’i nënshtrohen testeve molekulare ose antigjenit 48 orë para nisjes, si dhe të plotësojnë një vetëdeklarim.

Gjibraltari

Cepi mes Anglisë me Spanjën e Jugut ka vaksinuar mbi 85% të të rriturve dhe është një nga shtetet që kanë arritur imunizimin e shumicës së popullsisë së botës. Jo vetëm. Rastet e infektimit nga Covid janë gjithashtu shumë të pakta, dhe kjo ka nënkuptuar trajnime për kufizimet. Baret dhe restorantet janë të hapura dhe nuk ka kufizime për njerëzit. Disa masa mbeten. Maska është akoma e detyrueshme.

Malta

Pak raste të Covid, dhe një fushatë vaksinimi për të injektuar dozën e parë në 33% të njerëzve, ka lejuar që ishulli të zbusë kufizimet e miratuara gjatë bllokimit. Në Maltë, Gozo dhe Comino do të hapen zyrtarisht për turistët nga 1 qershori. Ju nuk do të keni nevojë për rezultatin e tamponit për të hyrë, por ka të ngjarë të kërkohet certifikata juaj e vaksinimit. Pastaj ka një arsye më shumë për të shkuar: Malta rimburson  100 deri në 200 Euro (në varësi të hotelit që zgjidhni) për turistët që rezervojnë një hotel në ishull për të paktën tre netë.

Greqia

Greqia po ndeshet me valën e tretë të koronavirusit, por ishujt nuk janë prekur. Pak janë njerëzit që jetojnë atje dhe ka pak raste të Covid. Vende ideale për një pushim relaksues.

Ishujt Kanarie

Pas sulmit për Pashkë, Ishujt Kanarie mund të ishin në shënjestër përsëri këtë verë. Kufizimet ndryshojnë në varësi të zonës ku do të shkoni. Zonat e secilit ishull janë të ndara dhe masat e miratuara janë të ndryshme në varësi të situatës. Model i ngjashëm me atë Italian, përveç se, ndryshe nga ngjyrat, ka numra që tregojnë rrezikun e Covid. Vendet më turistike janë akoma të arritshme. Duhet të mbani  maskë, por mund ta shihni njëri-tjetrin pa probleme (sepse ka pak kontrolle) në shtëpitë e miqve. Po ashtu mund të shkoni edhe në një restorant apo bar.

Portugalia

Rastet janë shumë të ulëta në Portugali: rreth 400 në ditë. Përveç kësaj, fushata e vaksinimit ka filluar dhe, aktualisht, më shumë se 15% e popullsisë kanë marrë dozën e parë. Porto, Lisbona por edhe Sintra janë vende magjepsëse.

Islanda

Nëse preferoni të shkoni në një vend më të freskët, atëherë mund të zgjidhni Islandën. Ishulli në Atlantik ka pak (më pak se 10) raste të Covid në ditë dhe ato vazhdojnë të bien. Dhe, sipas vlerësimeve të qeverisë, shumica e popullsisë do të ketë marrë dozën e parë të vaksinës para fundit të korrikut.

/a.m/NOA.al