Transmetuar më 26-06-2024, 16:20

Mushkonjat janë një shqetësim që mundon shumë njerëz sidomos gjatë muajve të verës. Pickimet e tyre mund të shkaktojnë kruajtje, skuqje dhe, në disa raste, të transmetojnë sëmundje të rrezikshme si malaria, dengoja dhe virusi Zika.

Për këtë arsye, gjetja e një metode efektive për të larguar mushkonjat është prioritet për shumë njerëz.

Nëse repelentët tradicionalë kimikë dhe rrjetat kundër mushkonjave nuk mjaftojnë, ekziston një ilaç natyral pak i njohur që mund të jetë i duhuri për ju: vaji esencial i katambrës.

Çfarë është catambra?

Catambra është një bimë vendase në Amerikën Qendrore dhe Jugore, që i përket familjes Bignoniaceae. Kjo bimë është e njohur për aftësinë e saj për të mbajtur larg mushkonjat sajë përqendrimit të lartë të katalpolit, një substancë natyrale që vepron si kundërinsekteve.

Catambra mund të rritet në kopsht ose në një vazo dhe, përveçse është një parandalues ​​efektiv i mushkonjave, ka edhe një pamje të këndshme estetike sajë gjetheve të saj jeshile të ndezura dhe luleve të bardha.

Si të përdorni vaj esencial catambra

Vaji esencial i Catambra është produkti më efektiv që rrjedh nga kjo bimë. Ja si ta përdorni për të larguar mushkonjat:

1. Difuzor i dhomës

Metoda më e thjeshtë për të përdorur vajin esencial të katambrës është përmes një difuzori dhome. Thjesht shtoni disa pika vaj esencial në difuzor dhe ndizeni atë. Era që buron nga vaji do të përhapet në të gjithë dhomën, duke mbajtur larg mushkonjat. Kjo metodë është veçanërisht e dobishme në mbrëmjet e verës kur dëshironi të mbani dritaret hapur pa u pushtuar nga insektet.

2. Spraj repelent DIY

Një tjetër mundësi është të bëni një llak repelent DIY. Ja se si ta bëni atë:

Mbushni një shishe me 100 ml ujë të distiluar.

Shtoni 20-30 pika vaj esencial catambra. Shtoni një lugë gjelle alkool (si vodka ose alkool etilik) për të ndihmuar në shpërndarjen e vajit në ujë.

Shkundni shishen mirë përpara çdo përdorimi.

Ky spray mund të aplikohet në lëkurën tuaj, veshjet ose rreth shtëpisë për të mbajtur larg mushkonjat. Është një zgjidhje natyrale dhe e sigurt, e përshtatshme edhe për fëmijët.

3. Qirinjtë Catambra

Qirinjtë Catambra janë një alternativë e shkëlqyer për repelentët tradicionalë të mushkonjave. Ju mund të blini qirinj të gatshëm ose t’i krijoni në shtëpi duke përdorur dyll soje dhe vaj esencial catambra. Këta qirinj jo vetëm që do të largojnë mushkonjat, por gjithashtu do të krijojnë një atmosferë të këndshme sajë aromës së tyre delikate.

Mjete të tjera natyrore për të mbajtur larg mushkonjat

Përveç vajit esencial të katambrës, ka ilaçe të tjera natyrore që mund të ndihmojnë në mbajtjen larg mushkonjave:

1. Vaji i limonit

Vaji i citronelës është një nga repelentët natyralë më të njohur. Është efektiv në mbajtjen larg mushkonjave dhe mund të përdoret në shpërndarës, spërkatje ose qirinj. Megjithatë, vaji i limonit ka një erë shumë të fortë që jo të gjithëve u duket e këndshme.

2. Vaj eukalipti

Vaji i eukaliptit, veçanërisht në formën e tij të vajit citrat eukalipt, është një tjetër repelent natyral shumë efektiv. Mund të përdoret në mënyrë të ngjashme me vajin catambra, përmes difuzorëve ose spërkatjeve DIY.

3. Borziloku dhe nenexhiku

Mbjellja e borzilokut dhe nenexhikut në kopshtin tuaj ose në dritare mund t’ju ndihmojë të mbani larg mushkonjat. Këto bimë lëshojnë një erë që mushkonjat e shohin të pakëndshme, duke e bërë mjedisin më pak tërheqës për to.

4. Hudhra

Hudhra është një ilaç natyral që mund të ndihmojë në mbajtjen larg mushkonjave. Konsumimi i rregullt i hudhrave ose përdorimi i spërkatjeve të hudhrës në kopsht mund të zvogëlojë praninë e këtyre insekteve të bezdisshme.

5. Kurthe të mushkonjave të bëra vetë

Ju mund të bëni kurthe kundër mushkonjave duke përdorur materiale të thjeshta shtëpiake. Një nga kurthet më efektive është ajo e bazuar në sheqer dhe maja.

Ja si ta përgatisni:

Pritini një shishe plastike në gjysmë.

Përzieni ujin e nxehtë me sheqerin dhe lëreni të ftohet.

Shtoni majanë në përzierje (maja prodhon dioksid karboni i cili tërheq mushkonjat).

Hidheni përzierjen në gjysmën e poshtme të shishes.

Fusni gjysmën e sipërme të shishes me kokë poshtë në pjesën e poshtme, duke krijuar një hinkë.

Mbështilleni kurthin me shirit të zi dhe vendoseni në zonat e frekuentuara nga mushkonjat.

Mushkonjat do të tërhiqen nga dioksidi i karbonit dhe do të bllokohen në shishe.

Parandalimi është çelësi

Përveç përdorimit të mjeteve juridike natyrale, është e rëndësishme të merrni masa parandaluese për të reduktuar praninë e mushkonjave rreth shtëpisë tuaj.

Këtu janë disa këshilla të dobishme:

1. Eliminoni ujin e ndenjur

Mushkonjat vendosin vezët e tyre në ujë të ndenjur. Sigurohuni që të zbrazni rregullisht kova, ulluqe dhe enë të tjera që mund të mbledhin ujë.

2. Përdorni rrjeta kundër mushkonjave

Instaloni rrjeta kundër mushkonjave në dyer dhe dritare për të parandaluar hyrjen e mushkonjave në shtëpinë tuaj. Rrjetat kundër mushkonjave për shtrat janë gjithashtu një zgjidhje e mirë për t’u mbrojtur gjatë natës.

3. Mbani kopshtin të pastër

Prerja e rregullt e barit dhe heqja e barërave të këqija ndihmon në reduktimin e vendeve të fshehta të mushkonjave. Krasitja e shkurreve dhe pemëve gjithashtu ndihmon në mbajtjen e zonës më pak tërheqëse për këto insekte.

4. Vishni veshje mbrojtëse

Kur kaloni kohë jashtë, këshillohet të vishni veshje me mëngë të gjata dhe pantallona të gjata për të reduktuar ekspozimin e lëkurës ndaj pickimit të mushkonjave.

5. Përdorni freskuese

Mushkonjat janë insekte të dobëta fluturuese. Përdorimi i ventilatorëve jashtë ose brenda shtëpisë tuaj mund t’ju ndihmojë t’i mbani ata larg duke krijuar fluks ajri që i pengon ata të afrohen.

Si përfundim

Mushkonjat mund të jenë një mundim i vërtetë, por ka shumë ilaçe natyrale për t’i larguar ato pa përdorur kimikate. Vaji esencial i Catambra është një zgjidhje pak e njohur, por shumë efektive. Duke e përdorur atë në shpërndarës, spërkatje DIY ose qirinj, ju mund të krijoni një mjedis joftues për mushkonjat duke minimizuar kafshimet e bezdisshme. Duke e kombinuar këtë ilaç me masat parandaluese si eliminimi i ujit të ndenjur dhe përdorimi i rrjetave kundër mushkonjave, do të jetë e mundur të kaloni një verë më të qetë pa insekte të padëshiruara. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit