Transmetuar më 24-06-2024, 09:57

A ju kujtohet limuzina “Aurus Senat L700” që Putini i dha Kim Jong Un disa muaj më parë? Epo, presidentit koreano-verior ndoshta i ka pëlqyer shumë dhe vlerësimi i tij padyshim nuk ka kaluar pa u vënë re nga personi që vendosi t’ia dhuronte, aq sa lideri rus i ka dhënë një tjetër makinë luksoze mikut diktator, si vetja.

Putin regala a Kim Jong-un la nuova limousine russa

Gjatë vizitës së tij të fundit zyrtare në Phenian, Vladimir Putin befasoi liderin koreano-verior Kim Jong-un me një limuzinë të re “Aurus Senat L700” të prodhimit rus, që kushton 190.000 euro. Kim ia ktheu gjestin me vepra arti që përshkruanin fytyrën e Putinit, duke përfshirë disa buste.

Kjo nuk është e gjitha, sepse të dy menjëherë donin të bënin një xhiro së bashku në makinë. Të gjitha nën sytë e qindra fotografëve dhe gazetarëve: Putin duke e ngarë makinën, Kim duke buzëqeshur në sediljen e pasagjerit.

Ndërkohë, “Bloomberg” tha se Putin mund të ketë shkelur një rezolutë të OKB-së që ndalon furnizimin me mallra luksoze, duke përfshirë automjete të shtrenjta, në Phenian, si pjesë e sanksioneve ndërkombëtare kundër Koresë së Veriut.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd