Transmetuar më 19-06-2024, 22:12

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë i pa precedentë, sipas shërbimit kombëtar meteorologjik të vendit.

Zjarrfikësit u thirrën për të shuar një zjarr që shpërtheu në periferinë jugore të Athinës, Vari, i cili filloi në një zonë të pabanuar të mbuluar nga ullinj dhe shkurre. Për më tepër, autoritetet lëshuan alarme evakuimi me mesazhe me tekst në dy rajonet e afërta, Lambrika dhe Kitsi.

Edhe pse nuk u raportua për të lënduar, zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës Vassilis Vathrakogiannis tha se zjarri u përhap shpejt për shkak të erërave të forta.

“Ne kemi një zjarr të ri që shpërthen çdo 10 minuta,” tha Vathrakogiannis në një mesazh televiziv, duke shtuar se situata mbetet “e vështirë”.

Mbi 70 zjarrfikës dhe 13 avionë dhe helikopterë punuan për të kontrolluar zjarrin, i cili bllokoi trafikun përgjatë një autostrade kryesore që lidh Athinën me aeroportin e saj. Banorëve në ishullin Ciklad të Naxos iu dhanë gjithashtu alarme evakuimi, ndërsa atyre që jetonin në fshatin Moutsouna iu tha të largoheshin nga shtëpitë e tyre si masë paraprake.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd