Transmetuar më 16-06-2024, 00:50

DORTMUND, Gjermani – Duke pësuar një gol pas vetëm 23 sekondash, Italia bëri fillimin më të keq të mundshëm për mbrojtjen e titullit të saj në Kampionatin Evropian, thuhet në një analizë pas ndeshjes nga Associated Press që monitoroi noa.al.

Fatmirësisht për Azzurri-t, shpejt situata u bë shumë më mirë.

Italia u rikuperua nga shënimi i golit më të shpejtë në historinë 64-vjeçare të turneut futbollistik evropian, duke mundur Shqipërinë 2-1 në Dortmund të shtunën në një derbi atmosferik të Adriatikut ku u kërcënua që në fillim me përmbysje në favor të kuqezinjve.

Nedim Bajrami emocionoi një turmë shumë pro-shqiptare në Westfalenstadion duke sulmuar një rivënie të mbrojtësit të majtë të Italisë Federico Dimarco që nuk ia doli të arrinte shokun e skuadrës Alessandro Bastoni, përpara se të merrte një prekje dhe të godiste një top në ngjitje brenda shtyllës afër.

Brenda 16 minutave, italianët kaluan në avantazh, pasi Bastoni shënoi me kokë në krosimin e Lorenzo Pellegrinit në të 11-ën, më pas Nicolo Barella goditi nga skaji i zonës.

Barella ishte një nga pesë të mbijetuarit nga skuadra që kishte Italia në fitoren me penallti kundër Anglisë në finalen e Kampionatit Evropian 2021.

Presioni ishte i lartë mbi skuadrën e re të Italisë nën drejtimin e Luciano Spalletti-t. Ata donin me çmos të fitonim ndeshjen hapëse duke qenë se skuadrat e tjera në Grupin B janë tre herë kampione Spanja dhe Kroacia, gjysmëfinaliste e Kupës së Botës në 2022.

Spanja mundi Kroacinë 3-0 më herët të shtunën.

Goli i Bajramit i dha Azzurrëve një tronditje dhe krijoi histori – ishte shumë më i shpejtë se më i shpejti i mëparshëm në jetëgjatësinë e turneut, i cili ishte 67 sekonda nga rusi Dmitri Kirichenko në 2004.

Megjithatë, italianët kontrolluan lojën pas kësaj, duke dominuar zotërimin e topit në sfondin e brohoritjeve nga një det i kuq shqiptarësh, nëse 50 mijë vetë.

“Shqiptarët treguan se ishin duke luajtur futboll të mirë… kurse ne e luajtëm lojën në mënyrën e duhur,” tha Spalletti.

“Rezultati nuk pasqyron diferencën mes dy skuadrave", shtoi ai.

Tani është vetëm një humbje në 12 ndeshje nën drejtimin e Spallettit, i cili mori drejtimin gushtin e kaluar – tre muaj pasi u largua nga Napoli pas triumfit në ligën italiane.

Ai u ngarkua me rikthimin e krenarisë kombëtare pasi Italia dështoi të kualifikohej në Kupën e Botës për herë të dytë radhazi. Italia është padyshim favorite në Kampionatin Evropian dhe synon një titull të tretë kampion.

Duke bërë paraqitjen e saj të dytë në një kampionat evropian, Shqipëria – e stërvitur nga ish-mbrojtësi i Barcelonës dhe Arsenalit, Sylvinho – për pak sa nuk shënoi një barazim, por përpjekja e shkathët e Rey Manajt u devijua pak nga pjesa e pasme nga ana e Gianluigi Donnarumma, portierit dhe kapitenit të Italisë.

“Ne duhet të luajmë në shumë Euro dhe Kupa Botërore në mënyrë që të mund të përmirësohemi”, tha Sylvinho. “25 minutat e para ishin të vështira, por ne ishim përballë një prej favoritëve për të fituar kompeticionin.

“Nuk luajtëm mirë ato 25 minutat e para, por qëndruam në lojë”, shtoi ai.

Fotot: AP

https://noa.al/lajmi/2024/06/2440102.html

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd