Transmetuar më 13-06-2024, 22:51

Rusia kreu një stërvitje taktike për vendosjen dhe gjuajtjen e armëve bërthamore përgjatë kufirit me Ukrainën, e cila përfshinte lëvizjen e kokave bërthamore të rreme në magazina dhe aeroporte, ku ato u ngarkuan në bombardues. Kjo është bërë e ditur nga njësia speciale bërthamore e ushtrisë ruse.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se lëshimet ishin të simuluara, por gjithçka tjetër u krye nga trupat për ta bërë atë të dukej si një sulm i vërtetë.

Pamjet që ata publikuan treguan një ekuipazh të marinës duke shtypur një "buton bërthamor" nga një anije luftarake që besohet se ishte në Detin Baltik për të goditur një objektiv rreth 350 kilometra larg, ndërsa bombarduesit Tu-22M3 të armatosur me armë bërthamore u filmuan duke u ngritur nga një pistë e panjohur.

Ndërkohë, një ekuipazh i lëvizshëm tokësor në Distriktin Ushtarak të Leningradit në Rusinë veriperëndimore u shfaq duke ngarkuar raketa balistike të lëvizshme me rreze të shkurtër veprimi, të dyshuara se ishin të afta të mbanin armë bërthamore, megjithëse kokat ishin të paqarta në pamje.

Pamjet shqetësuese vijnë pasi SHBA njoftoi një zgjerim të regjimit të saj të sanksioneve kundër Kremlinit, duke bërë që Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev të thotë se Moska duhet të shkaktojë "dëm maksimal në SHBA dhe aleatët e saj".

Newsweek shkruan se të mërkurën, skenari i stërvitjeve të përbashkëta ushtarake midis Rusisë dhe Bjellorusisë u ndryshua papritur dhe Moska dhe aleati i saj filluan stërvitjet për trupat e tyre në armë taktike bërthamore pikërisht pranë kufirit të NATO-s.

Vladimir Putin urdhëroi këto stërvitje ushtarake në maj në përgjigje të deklaratave dhe kërcënimeve që ata thanë se ishin provokuese nga Perëndimi.

Më 21 maj, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se faza e parë e stërvitjeve kishte filluar, duke përfshirë "testimin praktik të përgatitjes dhe përdorimit të armëve bërthamore jostrategjike" në Distriktin Ushtarak Jugor të vendit.

Faza e dytë e stërvitjeve të trupave ruse dhe bjelloruse filloi të martën. Por të mërkurën, në një deklaratë në platformën Telegram, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se Qarku Ushtarak i sapokrijuar i Leningradit, i vendosur pranë Finlandës dhe shteteve baltike, i ishte bashkuar gjithashtu manovrave bërthamore.

Krijimi i zonës u njoftua në shkurt në përgjigje të hyrjes së Finlandës në NATO.

Pasi Putin krijoi Rajonet Ushtarake të Moskës dhe Leningradit në shkurt, Instituti i Studimit të Luftës (ISV) tha se masa tregonte se ai po përgatitej për një luftë të mundshme në shkallë të plotë me NATO-n, në të ardhmen. ISV tha se rikrijimi i zonave ushtarake të lartpërmendura "mbështet qëllimet paralele të konsolidimit të kontrollit mbi operacionet ruse në Ukrainë në afat të shkurtër dhe afatmesëm dhe, në afat të gjatë, përgatitjen për një luftë të mundshme të madhe konvencionale kundër NATO-s”.

Rrethi Ushtarak i Leningradit është një komponent kyç i Forcave të Armatosura Ruse që mbikëqyr mbrojtjen e rajonit perëndimor të Rusisë.

Rusia ka paralajmëruar se veprimet e Perëndimit mund ta detyrojnë atë të ndryshojë doktrinën e saj bërthamore, e cila përcakton kushtet në të cilat ajo mund të përdorë armë të tilla.

Më 7 qershor, në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg, Putin tha se doktrina bërthamore e vendit të tij është një "instrument i gjallë" që mund të ndryshohet.

“Rusia monitoron nga afër se çfarë po ndodh në botën përreth nesh dhe nuk përjashton disa ndryshime në këtë doktrinë”, tha Putin. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd