Transmetuar më 19-05-2024, 22:20

Këtë javë të re që nis të hënën 20 maj, vendi ynë do të ndikohet nga kushte kryesisht të qëndrueshme atmosferike si pasojë e aktivitetit të dy anticikloneve (periferia e Anticiklonit të Azoreve dhe Anticiklonit Afrikan).

Megjithatë nuk do të mungojë edhe depërtimi i qëndrave të presionit të ulët të cilat do të sjellin një paqëndrueshmëri të lehtë, raporton noa.al duke cituar Shërbimin Meteorologjik Ushtarak.

Në këtë mënyrë për pothuasje të gjitha ditët moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash kalimtare të cilat hera-herës do të jenë deri të dendura (duhet thënë me këto të fundit kryesisht në relievet malore në lindje të territorit).

Vranësirat e dendura do të shoqërohen kryesisht me reshje shiu të dobëta dhe afatskurtra në relievet malore në lindje.

Por, për ditën e Martë dhe atë të Mërkurë reshjet e shiut me intensitet të ulët do të përfshijnë edhe zonën e veriut dhe qendrën.

Në periudha afatshkurtra këto reshje në këto zona do të jenë edhe në formën e shtrëngatave.

Temperaturat si në vlerat e mëngjesit ashtu dhe ato të mesditës parashikohen të jenë në vlera “normale” të mesatarve klimatike mujore për vendin tonë përjashtuar këtu ditën e Hënë dhe atë të Martë ku për shkak dhe të erës jugore pritet të kapin vlera deri në 33 gradë celcius në zonat e ulta.

Vlen për t’u theksuar fakti se për shkak të lagështirës së lartë në ajër do të përjetohet efekti zagushi ku temperaturat do të përjetohen disa gradë më të larta për trupin e njeriut se ato të regjistruara në kafazin meteorologjik.

E Hënë, 20 Maj 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me kthjellime dhe në shtim reshje shiu lokale pasdite. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim (SW) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

– Zonat malore 12/24°C

– Zonat e ulëta 16/30°C

– Zonat bregdetare 18/28°C

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd