Transmetuar më 04-03-2024, 16:18

Shafrani i Indisë dhe kosi janë të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore që mund të sjellin përfitime të gjera në shëndetin tuaj në shumë mënyra.

Shafrani i Indisë përmban kurkumin, një antioksidant i fuqishëm që mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në trup.

Është treguar se ka përfitime të mundshme për kushte të tilla si artriti, sëmundjet e zemrës dhe madje edhe tumoret.

Nga ana tjetër, kosi është një burim i shkëlqyer i probiotikëve, baktereve të dobishme që mund të ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe forcimin e sistemit imunitar.

Ai gjithashtu përmban një nivel të lartë të kalciumit, i cili është i nevojshëm për kocka dhe dhëmbë të fortë, si dhe proteina, të cilat janë të nevojshme për ndërtimin e indeve në trup.

Kombinimi i shafranit të Indisë dhe kosit mund të sigurojë një efekt të fuqishëm ushqyes si dhe një kombinim të shijshëm shijesh, raporton noa.al.

Ky kombinim është i popullarizuar në shumë kuzhina në mbarë botën, veçanërisht në pjatat indiane dhe të Lindjes së Mesme, të cilave u jep një thellësi të veçantë shije.

Nëse shija ju duket se është shumë intensive, shtoni një lugë mjaltë. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd