Transmetuar më 23-10-2023, 10:15

IZRAEL- Qyteti i Tel Avivit gjatë ditëve të fundit ka përkujtuar sulmin e fundit terrorist në Izraelin jugor me një seri ekspozitash dhe projektesh speciale në nderim të viktimave. Një prej tyre ishte fotot e një mijë viktimave të Hamasit në audiencë në Universitetin e Tel Avivit, shkruajnë mediat e huaja.

Ekspozita e Bashkuar kundër terrorizmit në Universitetin e Tel Avivit (TAU) vendosi foto të viktimave, duke përfshirë ata që ishin rrëmbyer, në 1000 karrige në auditorin Smolarz. Fushata më e gjerë e Bashkuar kundër Terrorizmit përfshin gjithashtu tubime mbështetëse dhe ekspozita në rreth 20 universitete në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Mbi 1,400 njerëz humbën jetën pasi terroristët e Hamasit zbritën në komunitetet pranë kufirit me Rripin e Gazës më 7 tetor, duke shkaktuar një sulm të paprecedentë ndaj civilëve. Gjithashtu 200 persona u morën peng nga terroristët dhe u transportuan në Gaza, ndërsa dhjetëra janë ende të zhdukur.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd