Transmetuar më 02-10-2023, 13:45

Një tragjedi ka ndodhur në Meksikë, ku 10 persona kanë humbur jetën pas shembjes së një kishte.

Në momentin kur kisha u shemb, brenda saj po kryhej një pagëzim, teksa njerëzit mbetën të bllokuar për orë të tëra, teksa 4 nga viktimat raportohet se janë fëmijë.

Mediat lokale thanë se 49 persona u dërguan në spital, teksa raportohet se tha se rreth 100 njerëz po merrnin pjesë në pagëzimin në kishën Santa Cruz në kohën e shembjes.

Shkaku i shembjes, sipas zyrës së zëdhënësit të sigurimit të shtetit, lidhej me “dështim strukturor”.

Ekipet e shpëtimit po punojnë ende nën rrënoja për të gjetur ndonjë të mbijetuar, duke përdorur gjithashtu njësi qensh.

Mes të plagosurve është një foshnjë katër muajshe, tre 5-vjeçarë dhe dy 9-vjeçarë.