Transmetuar më 08-09-2023, 14:52

Kryeministri Albin Kurti ka ndarë një lajm shumë të mirë për mediat polake, ku ka thënë se Greqia është një ndër 5 vendet e BE që mund të jetë më pranë njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Në intervistë për “TVP World”, kreu i qeverisë theksoi se prej muajsh Kosova po punon fort në planin diplomatik për t’i bindur pesë vendet e mbetura të BE-së që njohja e pavarësisë është një gjë e duhur dhe realitet i pakthyeshëm.

“Kemi punuar fort në aspektin diplomatik, që ato t’i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i Zyrës sonë në Athinë.” ka theksuar kryeministri Kurti.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd