Transmetuar më 06-09-2023, 15:13

Një ide e bujshme po merr formë në Firence, në funksion të zgjedhjeve komunale të vitit 2024. Sipas “La Nazione”, në fakt, koalicioni i qendrës së djathtë po mendon të emërojë Gabriel Omar Batistuta për kryetar bashkie, një legjendë e Fiorentinës, i aftë për të shënuar 208 gola në 333 ndeshje me fanellën vjollcë, mes viteve 1991 dhe 2000.

Siç raporton Gazeta në fjalë, kontaktet me ish-bomberin argjentinas kanë nisur në fillim të korrikut, pas disa sondazheve të bëra me personalitete të tjera të shquara të kryeqytetit toskan. Për momentin, megjithatë, thelbi i shtetësisë mbetet, duke qenë se Batistuta është argjentinas dhe, për rrjedhojë, nuk mund të jetë kandidat.

Megjithatë, emri i tij duket veçanërisht sugjestionues për të “pushtuar” një elektorat që ka qenë gjithmonë shumë i vështirë për qendrën e djathtë. Zyra e kryetarit të bashkisë është veçanërisht e popullarizuar nga ish-futbollistët.

Kështu, Kakhaber Kaladze, një ish-mbrojtës i Milanit, ka mbajtur rolin e kryetarit të Bashkisë së Tbilisit që nga viti 2017, ndërsa Damiano Tommasi, “strumbullar” në mesfushën e Romës për 10 vite, u zgjodh kryebashkiak i Veronës.

Një shembull tjetër, ndoshta më pak i njohur, është ai i Carlo Nervo, ish-futbollist i Bologna, nga viti 2009 deri më 2014, kryebashkiak i Solagna, në provincën e Vicenza. Në Firence, për më tepër, një ish-portier i madh si Giovanni Galli ishte kandidat për kryebashkiak.

Në vitin 2009 ishte pikërisht qendra e djathtë që e zgjodhi për të sfiduar Matteo Renzin, ndaj të cilit humbi më pas në balotazh. Më pas janë ata që fituan titullin “kryetar bashkie” në fushë: ky është rasti i Marco Osio, i mbiquajtur kështu nga fansat e tij në kohën e Parmës, pasi një pankartë u shfaq në “Tardini”, ku shkruhej “Osio kryetar”.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd