Transmetuar më 13-08-2023, 07:44

Mbështetësit e kandidatit të vrarë presidencial të Ekuadorit, Fernando Villavicencio u mblodhën në një ngjarje përkujtimore publike në Quito të premten, ndërsa familja e tij mbajti një meshë në varrezat ku do të varroset. Villavicencio, një ish-ligjvënës dhe ish-gazetar kundër korrupsionit, u qëllua për vdekje teksa largohej nga një aktivitet fushate të mërkurën në mbrëmje, më pak se dy javë para zgjedhjeve.

Mes një valë dhune dhe krimi në rritje në vendin e Amerikës së Jugut, vrasja ka bërë që disa ekuadorianë të rimendojnë nëse do të votojnë më 20 gusht dhe ka bërë që zgjedhjet e pazgjidhura të parashikohen edhe më të vështira. Partia e Villavicencio Construye mbajti një ngjarje të madhe në qendrën e kongreseve të Quito-s, ku kandidati i tij për zëvendëspresident Andrea Gonzalez foli i veshur një jelek antiplumb.

Ndërkohë, familja e Villavicencio mbajti një meshë me 100 persona në një kishë në varrezat Monte Olivo në veri të qytetit, të shoqëruar nga Policia e armatosur rëndë.

"Djali im la një trashëgimi të luftës, të transparencës, të sakrificës. E gjithë kjo luftë dhe gjithçka që ai bëri – shpresoj se nuk do të kthehet në "mall" i përdorur nga të tjerët,"- u tha të pranishmëve nëna e Villavicencio, Gloria Valencia.

Deri tani ka 6 të dyshuar për vrasjen dhe u lanë në paraburgim për 30 ditë nga një gjykatës vonë të enjten. Të gjashtë u akuzuan gjithashtu për trafik të paligjshëm të substancave narkotike. Të gjithë burrat kishin precedentë të mëparshëm penalë në Ekuador dhe Kolumbi, tha një zëdhënës i policisë ekuadoriane.

Si organizator i punës dhe më pas gazetar, Villavicencio kishte qenë prej kohësh i ekspozuar ndaj kërcënimeve për shkak të akuzave të tij të ashpra dhe të dokumentuara me përpikëri për korrupsion që synonin disa nga emrat më të mëdhenj në krijimin politik dhe financiar të Ekuadorit.

Gruaja e Villavicencio, Veronica Sarauz tha se ajo nuk ishte takuar ende me autoritetet për të diskutuar pse mbrojtja e tij e sigurisë dështoi.

“Ai ishte i vetëdijshëm se kërcënimet ndaj tij ishin reale. Ne e dimë se kush janë autorët, por duhet të dimë ne duhet të dimë se cilët janë porositësit,”- tha Sarauz për Caracol Radio të Kolumbisë.

Kandidatët presidencialë e dënuan në mënyrë universale vrasjen, megjithëse partia e Villavicencio ka denoncuar atë që e quan "përdorim politik" të vdekjes së tij, pasi akuzat u shkëmbyen në lidhje me akuzat për lidhje me grupet kriminale.

Dy nga kundërshtarët e Villavicencio – kandidati indigjen Yaku Perez dhe kandidati Jan Topic – kanë pezulluar fushatat e tyre. Luisa Gonzalez, e cila mbështetet nga ish-presidenti Rafael Correa po kryeson garën me pak më pak se 30% mbështetje të votuesve, nuk e ka bërë këtë. As Otto Sonnenholzner, megjithëse as ai dhe as Gonzalez nuk kishin planifikuar ngjarje publike për të premten.

Villavicencio, një baba 59-vjeçar, kishte 7.5% mbështetje në sondazhe, duke e renditur atë të pestin nga tetë kandidatët.

Dhuna në Ekuador është rritur vitet e fundit, veçanërisht në qytete përgjatë rrugëve të trafikut të drogës si Guayaquil dhe Esmeraldas, ku qytetarët thonë se jetojnë me frikë. Presidenti Guillermo Lasso thirri zgjedhje të parakohshme pasi qeveria e tij akuzohet për gjakderdhjen në rrugë dhe në burgje; përleshjet kriminale për të kontrolluar rrugët e trafikut të drogës që përdoren nga kartelet meksikane, mafia shqiptare dhe të tjerë.

Përtej sigurisë, punësimi dhe emigrimi janë çështje kryesore për votuesit.

Tani kandidatët e mbetur do të marrin pjesë në një debat të detyrueshëm televiziv të dielën. Partia e Villavicencio kishte kërkuar shtyrjen e debatit, por kërkesa nuk është pranuar./gmanetwork