Transmetuar më 26-05-2023, 07:17

Neuralink i Elon Musk thotë se ka miratimin e FDA për studimin e implanteve të trurit tek njerëzit

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Neuralink, njoftoi se Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA (FDA) i ka dhënë dritën jeshile provës së parë klinike në njerëz, një moment historik kritik pas përpjekjeve të mëparshme për të marrë miratimin.

Leja e FDA "përfaqëson një hap të parë të rëndësishëm që një ditë do të lejojë teknologjinë tonë të ndihmojë shumë njerëz," tha Neuralink në një postim në Twitter.

Neuralink nuk shtjelloi qëllimet e studimit, duke thënë vetëm se nuk është duke rekrutuar ende njerëz dhe se më shumë detaje do të jenë në dispozicion së shpejti.

Elon Musk parashikon se implantet e trurit mund të kurojnë një sërë kushtesh, duke përfshirë obezitetin, autizmin, depresionin dhe skizofreninë, si dhe të mundësojnë telepatinë.

Ai tha në fund të vitit të kaluar se ishte aq i sigurt tek pajisjet që ka shpikut sa do të ishte i gatshëm t’i implantonte ato tek fëmijët e tij.

Në të paktën katër raste që nga viti 2019, Elom Musk njoftoi se Neuralink do të fillonte provat njerëzore.

Por kompania kërkoi miratimin e FDA vetëm në fillim të vitit 2022 kur agjencia e refuzoi aplikimin, thanë shtatë punonjës aktualë dhe ish-punonjës për Reuters, citon noa.al.

Sipas punonjësve, FDA i kishte vënë në dukje disa shqetësime Neuralink-ut që duheshin adresuar përpara se të sanksionoheshin provat njerëzore.

Çështjet kryesore përfshinin mundësinë e migrimit të telave të implantit brenda trurit dhe sfidën e nxjerrjes së sigurt të pajisjes pa dëmtuar indet e trurit.

Neuralink, i themeluar në vitin 2016, është subjekt i disa hetimeve federale.

Në maj, ligjvënësit amerikanë u kërkuan rregullatorëve të hetojnë nëse përbërja e një paneli që mbikëqyr testimin e kafshëve në Neuralink kontribuoi në eksperimente të gabuara dhe të nxituara.

Departamenti i Transportit po heton veçmas nëse Neuralink ka futur në mënyrë të paligjshme patogjenë të rrezikshëm në patate të skuqura (patatina). Bëhet fjalë për patogjenë të hequr nga truri i majmunit.

Neuralink është gjithashtu nën hetim nga Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit Amerikan të Bujqësisë për shkelje të mundshme të mirëqenies së kafshëve. /noa.al

Imazh i Reuters

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd