Transmetuar më 05-03-2023, 11:42

Korçë- Zyrtarisht kemi hyrë në stinën e pranverës. Sivjet ka bërë dimër i butë. Por moti ka marrë një “kthesë të re” duke zbardhur pothuajse gjithë qarkun me reshje dëbore.

Gjatë orëve të natës, ka pasur reshje dëbore dhe reshje shiu me intensitet të ulët. Temperaturat në Korçë kapin vlerat -1 deri në 1 gradë. Trashësia e dëborës është 5 centimetra, ndërsa mjetet e borëpastrueses kanë bërë kriposjen e rrugës për të shmangur vështirësitë e qarkullimit në rrugë.

Fatmirësisht nuk raportohet për probleme dimërore në akset rrugore nacionale dhe turistike. Parashikohet që të ketë edhe reshje shiu në vijim.