Transmetuar më 27-02-2023, 10:38

Pesë madrilenë të nominuar për "Fifpro XI", gjithashtu Pedri dhe Gavi…, por jo Vinicius. Këtë 27 shkurt, fituesit do të shpallen gjatë gala-së së çmimeve më të mira, finalistët e të cilës në kategorinë individuale janë vetë Benzema, Kylian Mbappé dhe Leo Messi.

Çmimet më të mira të vitit 2022 do të shpërndahen sonte, nga ora 21:00 në "Pleyel" të Parisit. Mbrëmja gala do të fillojë me një homazh për Pele nga FIFA. I ftuar special do të jetë Ronaldo Nazario, i cili së bashku me Gianni Infantino do të nderojnë atë që konsiderohet si futbollisti më i madh i të gjitha kohërave dhe që vdiq më 29 dhjetor.

Pas kujtimit të "mbretit" të futbollit, gala-ja do të zbulojë fituesit, më të mirët e vitit 2022. Duhet mbajtur mend se vetë çmimet kanë ndryshuar format për shkak të mosmarrëveshjes në muajt nëntor dhe dhjetor të Kupës së Botës në Katar, meqenëse FIFA ka si rregull të njohë meritat sipas sezonit dhe jo sipas vitit, si me këtë rast.

Çmimi më i mirë për futbollistin më të mirë të vitit 2022 ka Karim Benzema (Real Madrid), Leo Messi (PSG) dhe Kylian Mbappé (PSG) si finalistë, me argjentinasin si favorit për të pasuar Robert Lewandowski për shkak të ndikimit të tij në Kupën e Botës, fituar nga Argjentina.

Për femra, Alexia Putellas (Barcelona) është favoritja e madhe për çmimin, pavarësisht dëmtimit që pësoi qershorin e kaluar. Beth Med (Arsenal) dhe Alex Morgan (San Diego) janë finalistet e tjera.

Në rastin e trajnerit më të mirë të meshkujve, Lionel Scaloni (Argjentinë), Pep Guardiola (Manchester City) dhe Carlo Ancelotti (Real Madrid) janë ata që konkurrojnë për çmimin e më të mirit. Në kategorinë e femrave, të nominuara janë Sonia Bompastor (Lyon), Pia Sundhage (Brazil) dhe Sarina Weigman (Angli).

Sa i takon portës për meshkuj, Emiliano ‘Dibu’ Martínez (Aston Villa), Yassine Bounou (Sevilla) dhe Thibaut Courtois (Real Madrid) janë në garë për më të mirin. Të nominuarit për të fituar çmimin e femrave janë Christiane Endler (Lyon), Ann-Katrin Berger (Gjermani) dhe Mary Earps (Angli).

Çmimet do të plotësohen nga ai dedikuar tifozëve, me Abdullah Alsulmi (Arabia Saudite), tifozët argjentinas dhe ata japonezë për më të mirët. Çmimi që njeh golin më spektakolar të vitit në futbollin e meshkujve dhe femrave, finalistët e të cilit janë përzgjedhur nga tifozët që kanë votuar në faqen zyrtare të FIFA-s, si dhe nga ekspertë të jurisë janë: Marcin Oleksy (Warta Poznan), Dimitri Payet (Olympique Marseille) dhe Richarlison (Brazil).

Gjithashtu, do të bëhen publike edhe 11-shja ideale e futbollit për meshkuj dhe femra. Në të parin prej tyre (të zgjedhur nga vetë futbollistët nga e gjithë bota përmes sindikatës FIFpro), në mesin e 26 finalistëve bie në sy mungesa e Vinicius Junior.