Transmetuar më 17-02-2023, 09:26

Krenari dhe kënaqësi. Barça shfaqi "karakter" dhe "qëndrim të jashtëzakonshëm" për të shmangur humbjen kundër Manchester United. Prandaj, Xavi Hernández i uroi lojtarët e tij pas ndeshjes.

Trajneri blaugrana siguroi se “kemi përballuar një rival spektakolar, një prej skuadrave më të mira në Evropë” dhe, megjithëse “nganjëherë na ka munguar ritmi, e kemi përshtatur intensitetin e tyre dhe herë-herë kemi dominuar. Ne kemi përdorur karakterin për të barazuar rezultatin në vend që të dorëzohemi. Reagimi ka qenë i jashtëzakonshëm”.

Për sa i përket lojës, trajneri i Barcelonës theksoi se Manchester United u soll si “skuadra punëtore dhe fizike” që është: “Të dyja skuadrat kanë pasur shanse. Ne, veçanërisht, kemi mundur të shënojmë golin e fitores.

Tashmë e kam thënë se i kualifikuari do të vendoset në ‘Old Trafford’, kështu do të jetë. Manchester United na ka vënë shumë në vështirësi. Është një ekip që fiton shumë duele fizike. Ishte e vështirë për ne ta nxirrnim topin përpara, por vazhduam të shtypnim mire. Manchester United ka futbollistë të mëdhenj. Jemi përballur me një ekip të madh”.

Trajneri katalanas hodhi poshtë reagimin e diskutueshëm të anësorit brazilian kur u zëvendësua nga Ferran Torres dhe, në fakt, shpjegoi se ishte “pozitiv” për të: “E kuptoj zemërimin e tij. Është shumë e mirë që ndodh kjo, më duket perfekte, edhe unë jam i inatosur. Futbollistët mund të më shajnë nëse duan, vërtet.

Gjëja e ndyrë do të ishte se ndiheshin mirë që zëvendësoheshin. E kam bërë për të mirën e ekipit, nuk bëj kurrë ndryshime për të vënë në dukje dikë. Më ka kërkuar falje, por nuk ka pse. Gjithmonë iu them lojtarëve të mi se duhet të jenë ambiciozë dhe ai ka qenë i tillë”.

Trajneri i Barçës u pyet edhe për gjendjen fizike të Pedrit, i cili pësoi një dëmtim muskulor gjatë ndeshjes: “Ka siklet në kuadriceps. Do të shohim se si do të jetë orët në vijim dhe çfarë do të thonë analizat”.

Më në fund, edhe trajneri ‘culé’ u përfshi në polemikat e arbitrimit të ndeshjes. Xavi konsideron se prekja e topit me dorë nga Fred meritonte penallti: “Ishte një penallti. Po, ishte një penallti shumë e qartë. Duart nuk ishin në një pozicion natyral.

Deklaratat e mia nuk do të ndryshojnë asgjë, por mendoj se ishte penallti. Është penallti sa një katedrale. Nuk di çfarë të bëj që gjyqtarët të akordojnë penallti për duart. Më duket e pabesueshme që nuk e kanë vënë në dukje”.