Transmetuar më 14-02-2023, 18:15

SHBA- Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ish-ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley, ka shpallur zyrtarisht, pak orë më parë, kandidaturën e saj për nominimin e republikanëve në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, kundër Donald Trump.

"Emocionohem! Koha për një brez të ri! Ja ku shkojmë. Unë jam Nikki Haley dhe po kandidoj për presidente”, tha ajo në videon e saj të parë të fushatës, të cilën e postoi në llogarinë e saj zyrtare në Twitter.

Në të njëjtën video ajo përshkruan biografinë e saj, duke iu referuar fëmijërisë dhe parimeve që ka marrë nga familja e saj, ndërsa sulmon presidentin aktual të SHBA Joe Biden dhe demokratët, pa iu referuar drejtpërdrejt Donald Trump. Në fund të videos, ajo flet për bullizmin, të cilin mund ta pranojë edhe vendi i saj. Ajo pretendon se nuk e toleron, ndërsa i referohet edhe faktit se nga pala republikane ndoshta do të jetë kandidatja e vetme femër.

“Ju duhet ta dini këtë për mua. Unë nuk i toleroj ngacmuesit. Përgjigju. Dhe kur u përgjigjesh atyre, dhemb më shumë, veçanërisht kur ke veshur taka”.

Nëse fiton nominimin, ajo do të bëhet gruaja e parë në historinë republikane që kandidon për Presidente të Shteteve të Bashkuara, si dhe kandidatja e parë jo e bardhë e partisë. Dhe ndërsa sondazhet e renditin atë si një të huaj, bashkëpunëtorët dhe njerëzit në botën politike raportojnë se ajo po lufton fort në beteja të vështira për të pasur sukses.

Pikëpamjet e Nikki Haley

Nikki Haley është një republikane dhe ka qenë e hapur kundër imigracionit të paligjshëm, si dhe legjislacionit që do t’u kërkonte personave transgjinorë të përdornin tualetet publike bazuar në gjininë e tyre të lindjes. Ajo vetë në të kaluarën e ka mbështetur hapur Donald Trumpin, edhe pse ka kritikuar lëvizje, si trazirat në Kapitol në vitin 2021. Në të njëjtën kohë, ajo kishte deklaruar se nuk do të mbështeste vendimin e Trump për emigracionin e paligjshëm mysliman. Por ai qëndroi në vendimin e tij për të ndaluar njerëzit nga gjashtë vende me shumicë myslimane të hyjnë në SHBA. Në përgjithësi, ai është distancuar disa herë nga pikëpamjet dhe veprimet e Donald Trump-it, megjithatë duke zbutur retorikën kundër tij, duke theksuar se ai luan një rol të rëndësishëm në Partinë Republikane.

Përkundrazi, ajo kundërshton ashpër politikën e Joe Biden dhe para se të shpallte kandidaturën e saj, kishte deklaruar qartë se nëse do të kandidonte për presidencën, do të garonte vetëm kundër tij. Vajza e emigrantëve indianë, Haley lindi Nimrata Randhawa në Bamberg, Karolina e Jugut dhe u bë guvernatorja e parë femër e shtetit, si dhe e para indiano-amerikane që drejtoi Karolinën e Jugut. Gjatë mandatit të saj gjashtëvjeçar si guvernator i Karolinës së Jugut, Nikki Hailey e gjeti veten në qendër të vëmendjes kur urdhëroi që flamuri i shtetit të saj të valonte në gjysmë shtizë pasi nëntë persona u vranë nga një burrë i bardhë me motive racore në një kishë në vitin 2015.

Pasi shërbeu dy mandate si guvernator, Donald Trump e zgjodhi atë për të qenë ambasadore në Kombet e Bashkuara, një pozicion që ajo shërbeu nga janari 2017 deri në dhjetor 2018. Pasi u largua nga fraksioni i Donald Trump, ajo filloi Stand for America PAC, gjatë zgjedhjeve të 2020 dhe Zgjedhjet afatmesme të vitit 2022, të cilat shumë kongresmenë dhe kandidatë konservatorë i mbështetën.

Prindër arsimorë, martesë dhe dy fëmijë

E lindur në janar 1972, prindërit e saj, Ajit Singh Randhawa dhe Raj Kaur Randhawa, punonin si mësues dhe zotëronin butikë veshjesh. Nikki Haley ndihmoi prindërit e saj në biznes derisa u mbyll në vitin 2008 pas 32 vitesh funksionimi. Nëna e Haley-t, Raj, studioi drejtësi në Universitetin e Nju Delhit. Pasi u transferua në Karolinën e Jugut, ajo fitoi një diplomë master në arsim dhe dha mësim në shkollat ​​publike të Bamberg për shtatë vjet.

Babai i saj, Ajit, mori një doktoraturë nga Universiteti i Kolumbisë Britanike dhe punoi si profesor i biologjisë në Kolegjin Voorhees për 29 vjet përpara se të tërhiqej nga mësimdhënia në vitin 1998. Ajo ka tre vëllezër e motra, dy djem dhe një vajzë. Para martesës së saj me Michael Haley, i cili është me origjinë shqiptare, ajo u pagëzua e krishterë. Bashkëshorti i saj shërben në ushtri dhe së bashku kanë dy fëmijë, Rena 28-vjeçare dhe Nalin 22-vjeçare.

Në vitin 2020 , ajo foli hapur për diskriminimin që përjetoi duke u rritur si bijë emigrantësh, por edhe për mënyrën se si ata rrisin fëmijët e tyre të pagëzuar.

“Unë jam një vajzë krenare e emigrantëve indianë. Ata erdhën në Amerikë dhe u vendosën në një qytet të vogël në veri. Babai im mbante një çallmë. Nëna ime vishte saris. Unë isha një vajzë "kafe" në një botë bardh e zi. U përballëm me diskriminim dhe vështirësi, por prindërit e mi nuk iu dorëzuan kurrë ankesave dhe urrejtjes. Unë u rrita duke besuar në sikizëm. Burri im dhe unë u martuam në Kishën Metodiste, fëmijët tanë janë pagëzuar në Kishën Metodiste dhe ne të dy jemi aktualisht duke marrë pjesë,” tha ajo.