Transmetuar më 14-02-2023, 07:20

SHBA – Një person i armatosur hapi zjarr të hënën mbrëma në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur pesë të tjerë, përpara se të qëllonte veten për vdekje gjatë një gjuetie disa orëshe që detyroi studentët e frikësuar të fshiheshin në errësirë.

Policia njoftoi sot në mëngjes vdekjen e atentatorit, katër orë pasi të shtënat shpërthyen në Berkey Hall, një ndërtesë akademike, dhe më vonë aty pranë në Unionin MSU, një qendër popullore për të ngrënë ose studiuar.

"Ky ka qenë vërtet një makth që po jetojmë sonte," tha Chris Rozman, zëvendës shefi i përkohshëm i departamentit të policisë së kampusit me 50 mijë studentë.

43-vjeçari u përball me policinë jashtë kampusit përpara se të vriste veten me një "plagosje të vetëshkaktuar me armë zjarri", tha Rozman.

Emri i tij nuk u bë i ditur, por Rozman tha se ai nuk ishte student apo punonjës dhe nuk kishte asnjë lidhje me shtetin e Miçiganit.

“Nuk e kemi idenë pse ai erdhi në kampus për ta bërë këtë sonte. Kjo është pjesë e hetimit tonë në vazhdim”, tha zëvendësshefi.