Transmetuar më 08-02-2023, 08:43

Një pilot nga Zelanda e Re është marrë peng nga luftëtarët separatistë në rajonin separatist të Indonezisë Papua.

Z. Mehrtens, 37 vjeç, u kap pasi avioni i tij me pesë pasagjerë u sulmua sapo u ul në provincën e largët malore të Nduga.

Rrëmbyesit e tij, Ushtria Çlirimtare Kombëtare e Papua-s Perëndimore (TPNPB), i kanë thënë BBC Indonesian se ai është "i sigurt", citon noa.al.

Por ata thonë se nuk do ta lirojnë atë derisa të njihet pavarësia e Papua-s Perëndimore.

Pesë pasagjerët që ishin gjithashtu në bord, duke përfshirë një fëmijë, u liruan sepse ishin papuanë vendas, tha Sebby Sambom, një zëdhënës i TPNPB.

Autoritetet indoneziane thonë se janë duke vendosur një ekip kërkimi dhe shpëtimi. Por policia vuri në dukje se është mision i vështirë sepse zona e largët mund të arrihet vetëm nga ajri.

Ndërkohë, kryeministri i Zelandës së Re Chris Hipkins tha se ambasada e vendit në Xhakartë "po punonte për rastin". Ministria e Jashtme kishte thënë më herët se ishte "mirë në dijeni" të situatës.

Avioni i vogël i pasagjerëve, i cili i përket Susi Air të Indonezisë, ishte nisur nga aeroporti Mozes Kilangin në Papua Qendrore herët të martën dhe ishte menduar të kthehej disa orë më vonë pasi kishte zbritur pasagjerët në Nduga.

Një zëdhënës i TPNPB tha se zoti Mehrtens ishte zhvendosur në një zonë fortese të grupit në një zonë të largët dhe do të përdoret si "levë" në negociatat politike.

"Piloti është i sigurt. Kjo është përgjegjësia jonë… Ne e marrim atë si peng në një zonë të largët," tha Samborn.

Por ai shtoi se grupi do ta mbante në robëri zotin Mehrtens derisa vendet "si Zelanda e Re dhe Australia" të merrnin përgjegjësinë për rolin e tyre në konfliktin e vazhdueshëm historik dhe dhunën në Papua.

Rebelët papuanë që kërkojnë pavarësinë nga Indonezia kanë lëshuar më parë kërcënime dhe madje kanë sulmuar avionët që po transportonin personel dhe furnizime për Xhakartën.

Rajoni i pasur me burime është përfshirë në një betejë për pavarësi që kur u vu nën kontrollin e Indonezisë në një votim të mbikëqyrur nga OKB në 1969.

Konfliktet midis papuanëve indigjenë dhe autoriteteve indoneziane kanë qenë të zakonshme që atëherë, me luftëtarët pro-pavarësisë që kanë kryer sulme më të shpeshta që nga viti 2018.

Rajoni është një ish-koloni holandeze e ndarë në dy provinca, Papua dhe Papua Perëndimore. Është e ndarë nga Papua Guinea e Re, së cilës iu dha pavarësia nga Australia në 1975. /noa.al

Foto: AFP