Transmetuar më 08-02-2023, 07:15

Një grua shtatzënë është shpëtuar 40 orë pasi tërmetet goditën Turqinë jugore, në në përpjekje epike për të shpëtuar.

Nehir Ä°lkova, e cila Ă«shtĂ« nĂ«ntĂ« muajshe shtatzĂ«nĂ«, u shpĂ«tua nĂ« qytetin KahramanmaraƟ tĂ« goditur nga tĂ«rmetet, nga ekipet e dĂ«rguara nga bashkia Ümraniyes e Stambollit.

Bashkia e Ümraniyes tha se ekipet e tyre po vazhdojnĂ« pĂ«rpjekjet e kĂ«rkim-shpĂ«timit pĂ«r tĂ« tjerĂ« tĂ« bllokuar.

Sipas shifrave të fundit, të paktën 6 mijë persona kanë humbur jetën dhe 31.777 janë plagosur pasi lëkundjet e tërmetit goditën Turqinë jugore të hënën.

Lëkundjet u ndjenë edhe në Sirinë fqinje, duke marrë qindra jetë njerëzish.