Transmetuar më 05-02-2023, 17:49

Hashtag-u "të çuditshëm në palestër" ka marrë gati 2 milionë shikime teksa femrat regjistrojnë në mënyrë të fshehtë përvojat e tyre të ngacmimeve

Vajzat dhe gratë kanë qenë prej kohësh hiper-vigjilente ndaj vëmendjes së padëshiruar të meshkujve në palestër. Por përpara se të lindnin inteligjentë, ndjenja që ata po i shikonin ishte më shumë një ndjesi sesa një fakt i sigurt.

Tani kapja e shkelësve të perceptuar në veprim është bërë sporti më vete në TikTok, me vajzat dhe gratë që i lënë fshehurazi telefonat e tyre në regjistrim dhe më pas shikojnë videon për të parë se kush po i vështronte pas tyre ndërsa po bënin ushtrime në palestër.

Në aplikacionin TikTok, hashtag-u i pamëshirshëm "të çuditshëm në palestër" ka mbi dy milionë shikime, me video që tregojnë burra që përpiqen të flirtojnë ose të shohin vajza e gra që thjesht duan t’i kalojnë orët e tyre në palestër pa u shqetësuar.

Gina Love është një "detektive" e tillë e TikTok. Ajo shkon në palestër të paktën katër herë në javë, sepse rritja e endorfinës lufton stresin e përditshëm të jetës.

"Shikoni si më ngacmojnë, thotë Love, në videon që ajo postoi në TikTok, video u pëlqye mbi 50,000 herë.

Palestra ishte praktikisht bosh, dhe kishte kaq shumë vende ku të stërviten dhe ai zgjodhi këtë pranë meje. Në video, burri qëndron direkt pas Love teksa ajo ngre shtangë dore përpara se të vendosë të largohet që aty.

@ginaveelay Be careful out here girlies cause wtf #creep #weirdo #gymcreep #k18results #gymweirdshit #awareness #awarenessvideo #creepyguys #fyp #viral #fyp #gymprobblems #gymissues #inconsiderate #inconsideratepeople #selfawareness #selfaware #danger #creepy #creepyguystaring #creepyguystory #creepyguywithacamera #workingout #fitness ♬ original sound – Gina

“Unë do të thoja se përjetoj ngacmime në shumë raste që stërvitem”, tha Love, e cila është 29 vjeçe dhe jeton në Atlanta, duke folur për Guardian, citon noa.al.

Kjo mënyrë ngacmimi zakonisht manifestohet jur një burrë që e shikon atë për një kohë "të vazhdueshme". "Është pothuajse sikur ata po përpiqen t’ju zhveshin në kokën e tyre," tha Love.

Dashuria ndonjëherë largohet nga palestra kur shikimi është i tepërt. “Më bën të ndihem e neveritur, në ankth dhe instinkti im i mbijetesës fillon të aktivizohet”, tha ajo.

“Zakonisht do ta shkurtoj stërvitjen time sepse nuk mund të ndihem rehat me të tillë meshkuj rreth meje.”

Love tregon edhe se një burrë ishte përpjekur ta regjistronte fshehurazi gjatë kohës që bënte ushtrime në palestër.

Për këtë akuza, trajneri Joey Swoll i është përgjigjur videos së saj duke shkruar: “Gratë ngacmohen në palestra dhe kjo duhet të ndalet, por mos e zmadhoni kaq shumë. Një akt dashamirësie apo një shikim nuk të bën viktimë", duke aluduar se këto lloj ngacmimesh janë pa dëm.

Por pse burrat nuk mund ta kenë mendjen në punët e tyre në palestër?

Natali Petrela, një historiane dhe autore e librit të ri Fit Nation "The Gains and Pains of America’s Exercise Obsession", thotë se palestrat kanë qenë prej kohësh hapësira gjinore.

Historikisht, ekzistonin palestra të veçanta për burra dhe gra, ose klube shëndetësore enkas për femrat, që organizonin "ditët e grave".

“Kur dëgjoj për burrat që shikojnë ose ngacmojnë gratë në palestër, shpesh më kujtohet se si për dekada, ushtrimet e grave në palestra konsideroheshin si një lloj spektakli seksi,” tha Petrela. /noa.al