Transmetuar më 22-01-2023, 08:40

Arabia Saudite – Achraf Hakimi nuk do të mungojë në ndeshjen për 1/16-tën për kupën e Francës. Ai është lejuar për të qëndruar në Arabinë Saudite vetëm për të marrë pjesë në ceremoninë e çmimeve ‘Joy Awards’, e cila shpërblen personalitete nga Lindja e Mesme. Lojtari maroken i Paris Saint-Germain, mori këtë të shtunë titullin e “Sportistit më të mire” arab të vitit 2022. Një trofe që e ndau me nënën e tij.

Në shpalljen e fitores së tij, lojtari e ftoi atë të dilte në skenë me të. Teksa ai mbante një fjalim para ceremonisë, këta të fundit, dukshëm të prekur, qëndruan pas tij, me trofeun në duar. “Jam i lumtur që jam këtu, në këtë vend shumë të veçantë, – deklaroi lojtarin në mikrofon. – Jam shumë i lumtur që jam këtu me nënën time. Falënderoj ekipin tim, Paris Saint-Germain, vendin tim, Marokun, të gjithë për mbështetjen. Faleminderit shumë për dashurinë që më jepni, shpresoj të shihemi vitin e ardhshëm”.

I kurorëzuar kampion francez verën e kaluar me PSG-në, Hakimi u shpërblye edhe për karrierën e tij të shkëlqyer në Botëror, që përfundoi në gjysmëfinale. Në total, një duzinë trofesh për të nderuar arritjet sportive dhe artistike në botën arabe do të prezantoheshin gjatë çmimeve “Joy”.

Ceremonia u zhvillua në Riad të Arabisë Saudite, me disa të famshëm në audiencë, duke përfshirë Mel Gibson ose Georgina Rodriguez, gruaja e Cristiano Ronaldos. Ky i fundit hapi ceremoninë edhe me një videomesazh.

I justifikuar nga klubi i tij për të qenë në gjendje të marrë pjesë, Hakimi duhet të kthehet në stërvitje me shokët e tij të PSG-së të dielën. Ai nuk duhet të bëjë udhëtimin në objektiv të hënën për xhiron e 16-të të Coupe de France kundër Pays de Cassel.