Transmetuar më 20-01-2023, 11:16

Policia e Shtetit thotĂ« se ka finalizuar sot operacionin e koduar “Komploti”, pĂ«r zbardhjen dhe dokumentimin me prova ligjore tĂ« njĂ« ngjarjeje tĂ« rĂ«ndĂ« kriminale, tĂ« ndodhur nĂ« vitin 2019.

Operacioni u zhvillua nĂ« TiranĂ«, DurrĂ«s dhe FushĂ« KrujĂ«, raporton noa.al. NĂ« tĂ« u ekzekutuan masat e sigurisĂ« “Arrest nĂ« burg”, pĂ«r 5 shtetas, por katĂ«r tĂ« tjerĂ« nuk u gjetĂ«n dot.

NĂ« kuadĂ«r tĂ« operacionit “Komploti”, u vunĂ« nĂ« pranga shtetasit Bashkim Haxhija, Marsel Decka, Endrit Sinani, Genti NdĂ«rjaku alias Kili NdĂ«rjaku dhe Juljan Pjetri, konfirmoi noa.al.

Detajet e operacionit

Gjatë këtij operacioni, u zhvilluan kontrolle në 11 banesa, në Tiranë, Durrës dhe Fushë Krujë.

Janë sekuestruar 1 armë gjahu, 1 jelek antiplumb, 2 jelekë shpëtimi, dylbi me rreze të largët, 5 automjete, 4 milionë lekë, 6 aparate celulare, 50 kontrata shit-blerjeje pronash, dokumente, 11 ora dore të markave të shtrenjta dhe sende të tjera të ndryshme.

Nga forcat speciale janĂ« ekzekutuar masat e sigurisĂ« “Arrest nĂ« burg”, tĂ« caktuara nga Gjykata e Posaçme kundĂ«r Korrupsionit dhe Krimit tĂ« Organizuar, pĂ«r shtetasit:

B. H., 54 vjeç, M. D., 38 vjeç dhe G. N. alias K. N., 40 vjeç, të tre banues në Durrës; E. S., 29 vjeç dhe J. P., 45 vjeç, të dy banues në Tiranë.

Gjithashtu, janë shpallur në kërkim 4 shtetas të tjerë, të dyshuar si bashkëpunëtorë me 5 shtetasit e arrestuar. Policia thotë se po vijon puna për kapjen e tyre.

Materialet procedurale i kaluan SPAK-ut, pĂ«r veprime tĂ« mĂ«tejshme, pĂ«r veprat penale “Vrasja e funksionarĂ«ve publikĂ«â€, mbetur nĂ« tentativĂ« (ndaj shtetasit A. N.), “Vrasja nĂ« rrethana tĂ« tjera cilĂ«suese” (me pasojĂ« vdekjen e shtetasit A. M. dhe mbetur nĂ« tentativĂ« ndaj shtetasit A. L.), “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale pĂ«r tĂ« kryer vrasje”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armĂ«ve, armĂ«ve shpĂ«rthyese dhe i municionit” dhe “Vjedhja”, mĂ« shumĂ« se njĂ« herĂ«, tĂ« kryera nĂ« bashkĂ«punim, nĂ« formĂ«n e grupit tĂ« strukturuar kriminal.