Transmetuar më 18-01-2023, 08:58

Sërish Milan-Inter. Pas betejës së ngushtë të sezonit të kaluar për “Scudetton” dhe me flamurin e vitit 2023 që duket se është pothuajse tashmë i drejtuar drejt Napolit, kuqezinjtë dhe zikaltrit sfidojnë njëri-tjetrin sonte në Ryad (Superkupa e Italisë në Arabinë Saudite, fitimet për të dyja klubet janë milionere) për të fituar trofeun e parë të sezonit.

Në stadiumin ndërkombëtar “King Fahd”, para 69.000 spektatorëve (nga të cilët rreth një mijë nga Italia), Milani dhe Interi nuk do të luajnë vetëm për një trofe apo epërsi të qytetit, por edhe ndërgjegjësimin për të anti-Napoli, i cili vetëm mbrëmë rezultoi se nuk ishte i pamposhtur.

Pioli dhe Inzaghi kthehen nga momente të komplikuara për arsye të ndryshme, me pushimin e gjatë për Botërorin e Katarit që e ka bërë gjithçka edhe më të paparashikueshme. Prandaj, suksesi në derbin saudit të Superkupës mund të jetë një pikë kthese sezonale për të dy.

Trajneri i Milanit është përpjekur të ribashkojë grupin me fjalime motivuese, për ta shtyrë skuadrën drejt ngritjes së nivelit, ndërsa Inzaghi deklaroi qartë ambicien për ta mbrojtur trofeun në fjalë.

Të dy mbërrijnë në ndeshjen e Ryiad me mungesa të mëdha. Inzaghi shpreson të ketë Lukakun në dispozicion, të paktën për një segment loje, dhe e fokuson gjithçka në formën e shkëlqyer të Lautaro Martinez.

Stefano Pioli mendon të vendosë Kjaer në mbrojtjen qendrore dhe mbështetet në frymëzimin e Leaos, i cili do të kthehet nga Arabia ndoshta me një trofe në xhep, teksa mund të vendosë gjithashtu rinovimin sipas propozimit të bërë nga Milani.