Transmetuar më 09-01-2023, 09:29

Kombëtarja franceze ka luajtur edhe një herë në një episod të diskutueshëm, një ditë pas rinovimit të Didier Deschamps deri në vitin 2026. Noël Le Graët, president i Federatës Franceze të Futbollit, pranoi në një intervistë për “RMC Sport” se “nuk i interesonte nëse Zidane do të shkonte për të stërvitur Brazilin”, përveçse ftonte gazetarët për të bërë “një program special për t’i gjetur një ekip” dhe për të siguruar, hapur, se “nuk do ta kishte hapur telefonin” në rast se do të thirrej për postin e trajnerit.

Deklaratat e diskutueshme tashmë kanë bërë bujë në rrjetet sociale, kanë nxitur edhe reagimin e Kylian Mbappé. Sulmuesi i PSG-së, pak minuta pas intervistës së Le Graët, shkroi në Twitter për këtë.

“Zidane është Franca, nuk mund të mos respektosh një legjendë si kjo”, lexohet në postimin e yllit të PSG-së, i cili tashmë ka pasur ulje-ngritjet e tij me presidentin në vitin 2021, kur lojtari i kërkoi më shumë mbështetje për fyerjet raciste të marra, pas penalltisë së humbur kundër Zvicrës në 1/8 finale të “Euro 2021”, duke lënë pezull vazhdimësinë e tij në kombëtare.

Në vitin 2020, Le Graët pranoi në një intervistë që, nëse Deschamps largohej nga stoli i Francës, personi i parë që do të telefononte do të ishte Zidane. Tri vite më vonë, me trajnerin që ka rinovuar së fundi, presidenti veteran i Federatës Franceze të Futbollit konfirmoi se nuk ishte takuar me marsejezin për të pasuar trajnerin 54-vjeçar dhe se nuk i interesonte e ardhmja e tij. Disa fjalë që, siç pritej, janë kritikuar ashpër në vendin francez.

Ministrja franceze e Sportit, Amélie Oudéa-Castéra, gjithashtu publikoi një postim në Twitter në mbështetje të Zidane dhe kërkoi që Le Graët të kërkonte falje publike për kritikat e tij ndaj ish-ndërkombëtarit francez: "Deklarata përsëri me bonusin e shtuar, këtë herë një faull i turpshëm respekti, që na ofendon të gjithëve, ndaj një legjende të futbollit dhe sportit. Një “president” i federatës së parë sportive në Francë nuk duhet ta thotë këtë. Kërkoj falje për këtë tepricë të fjalëve për Zidane”.

Ata nuk ishin të vetmit personazhe që e mbështetën Zinedine Zidane dhe u turpëruan për deklaratat e presidentit të FFF.

"Të dua", – shkroi Franck Ribery në Twitter, me një “emoji” si i tronditur. "Nga ana tjetër, ne do të duhet të konsiderojmë konsultimin mental të presidentit shpejt”, – shtoi Ribery, përpara se të shtonte një “emoji” pas emrit të Zidane, për të kërkuar respekt.

“Kam mbetur pa fjalë nga ato që tha Le Graët”, – ka shkruar Djibril Cissé në rrjetin e tij social.

“Deklaratë jo e mirëpritur, pa vend, ne po flasim për një kampion bote, po flasim për kampionin e botës”, – nënvizoi Youri Djorkaeff.