Transmetuar më 05-01-2023, 18:36

TEHERAN- Irani paralajmëroi qeverinë e Parisit për hakmarrje pasi gazeta satirike franceze "Charlie Hebdo" publikoi karikatura të diskutueshme që përshkruanin liderin suprem fetar Ayatollah Ali Khamenei. Dje, shtypi francez publikoi dhjetëra karikatura kundër regjimit iranian, të mbledhura nga drejtuesit e gazetës, si pjesë e një konkursi ndërkombëtar, për të zgjedhur filmin vizatimor më të mirë për të zbukuruar kopertinën e saj më 7 janar.

8 vjet më parë sot, gazeta satirike franceze u sulmua nga terroristët si hakmarrje për karikaturat e saj që u konsideruan si fyerje për Profetin Muhamed. 12 persona humbën jetën. Publikimi i karikaturave të Muhamedit kishte ngjallur zemërim në vendet myslimane dhe sulmet e vitit 2015 kishin krijuar një lëvizje të madhe mbështetjeje për Charlie Hebdo në mbarë botën. 8 vjet më vonë, gazeta satirike franceze është gati të publikojë një tjetër numër special që do të mbështesë me zjarr "tsunamin" e protestave antiqeveritare në Iran, duke synuar regjimin teokratik të Ali Khameneit.

"Veprimi fyes dhe i papërshtatshëm i një shtypi francez duke botuar skica kundër udhëheqjes fetare dhe politike nuk do të kalojë pa një përgjigje efektive dhe të rreptë,"- tha Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian në Twitter.

Agjencia “Reuters” raportoi se autoritetet iraniane thirrën të dërguarin e Francës në Teheran për të protestuar kundër karikaturës.

"Republika Islamike e Iranit nuk pranon fyerjen e shenjtërive dhe vlerave të saj islame, fetare dhe kombëtare në asnjë mënyrë,"- i tha të mërkurën të dërguarit francez zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme. Duke reaguar ndaj ngjarjeve, ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna hodhi poshtë kërkesat iraniane, duke deklaruar se liria e shtypit sundon në Francë dhe se Irani duhet së pari të shikojë se çfarë po ndodh në shtëpi të vet përpara se të kritikojë gazetarët francezë.

Skica, e cila u dallua nga 300 të marra nga menaxhmenti i gazetës satirike nga vende të ndryshme si Irani, Turqia, Shtetet e Bashkuara, Senegali dhe Australia, tregon një grua topless me këmbët e shtrira gjerësisht dhe mullahët në radhë teksa futen në trupin e saj. Kjo kopertinë do të zbukurojë faqen e parë të gazetës “Charlie Hedbo”, e cila pasnesër do të dalë në stendat e gazetave.

Gazeta satirike donte të shprehte në këtë mënyrë mbështetjen e saj për iranianët, dhe veçanërisht gratë, të cilat kanë dalë në rrugë muajt e fundit për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj politikave të ashpra të qeverisë së Teheranit. Gjithçka nisi kur “policia e moralit” reagoi me ashpërsi ndaj të resë Mahsha Amini, e cila u rrah pasi nuk e mbante siç duhet shaminë dhe më në fund ndërroi jetë në spital, duke shkaktuar bujë reagimesh.

Si pjesë e numrit të saj special të 7 janarit, përvjetorit të përgjakshëm të sulmit terrorist të Charlie Hebdo në 2015, e përjavshmja satirike nxitoi të mbështesë iranianët që kanë protestuar gjatë katër muajve të fundit pas vdekjes së padrejtë të gruas kurde 22-vjeçare Makhsa. Amini, më 16 shtator 2022, u arrestua nga “policia e moralit” për shkelje të kodit të veshjes që kërkonte që gratë të mbanin shami në publik.

Sipas organizatave të të drejtave të njeriut, nga 16 shtatori e deri më sot, të paktën 503 civilë kanë humbur jetën nga zjarri i autoriteteve iraniane për pjesëmarrje në protestat antiqeveritare.

Gazeta satirike franceze ka qenë shënjestër e tre sulmeve terroriste: në 2011, 2015 dhe 2020. Të gjitha këto dyshohet se ishin hakmarrje për karikaturat që ajo ka publikuar herë pas here që përshkruanin në mënyrë të diskutueshme profetin Muhamed.