Transmetuar më 05-01-2023, 11:10

Sanksioni ndaj Robert Lewandowskit konfirmohet dhe do të konsumohet. TAD (Gjykata Administrative e Sportit) mbajti një mbledhje telematike për të vendosur, ndër të tjera, për dënimin e Robert Lewandowskit. Më në fund, sanksioni nuk hiqet (siç kërkoi Barça) dhe futbollisti polak do të mungojë për tri ndeshje.

Më konkretisht, sulmuesi polak do të mungojë në ndeshjet kundër Atlético Madrid, Getafe dhe Girona. Ai do të kthehet në La Liga (pasi sanksioni nuk prek Kupën e Mbretit) kundër Real Betis, në ndeshjen e 1 shkurtit.

Barcelona studioi mundësinë e paraqitjes së një apeli të ri, por në fund nuk e bëri një gjë të tillë dhe i përmbahet përfundimisht sanksionit. Disa orë më parë, në një konferencë për shtyp, Xavi deklaroi se shpresonte ta kishte Lewandowskin kundër Atlético Madrid: “Po, kam besim se ai mund të luajë kundër Atlético Madrid”.

Diçka që në fund nuk do të jetë e mundur. Kujtojmë se ish-lojtari i Bayern Munich nuk ishte thirrur për të luajtur mbrëmë në Kupën e Mbretit ndaj Intercity. Një histori me shumë kthesa… Gjithçka filloi kur klubi i Barçës apeloi pezullimin fillestar prej tri ndeshjesh, pas duelit kundër Osasuna në "El Sadar".

Barcelona mbrojti idenë se sulmuesi i saj kishte treguar "pakënaqësinë e tij me trajtimin e marrë nga arbitri kryesor i ndeshjes". Nga ana e tij, polaku deklaroi se gjesti i tij ishte drejtuar trajnerit Xavi Hernández, jo arbitrit kryesor.

Megjithatë, vendimet e Komitetit të Garave dhe më pas të Apelit hodhën poshtë pretendimet e Barcelonës. Më pas, TAD nuk vendosi. Pikërisht atëherë Barça shkoi në Gjykatën Qendrore të Kontestit të Madridit, e dha masën e sigurimit të padisë.

Tani është bërë e qartë se TAD nuk e pranon apelimin e Barcelonës, kështu që polaku do të jetë jashtë për tri ndeshjet e ardhshme. Klubi blaugrana e pranon përfundimisht sanksionin dhe nuk do të ketë më apelime.