Transmetuar më 04-01-2023, 18:54

Mediat greke kanë publikuar një video me momentet e fundit të nënës 29-vjeçare që mban në krahë foshnjën në qendër të Verisë, para se ta mbyste në lumë natën e ndërrimit të viteve.

Videoja e regjistruar nga një kamera sigurie tregon një grua, e cila ka një fëmijë në krahë, për të ecur në rrugën Thermopylon në qendër të Verisë natën e ndërrimit të viteve, rreth orës 14:40.

Informacionet thonë se nëna 29-vjeçare ka marrë fëmijën e saj dhe është larguar me taksi nga shtëpia e saj në Stavros Imathia rreth orës 14:15, me nisje për në Veri.

Distanca për të arritur atje është rreth 15 deri në 20 minuta.

Taksisti e ka lënë në rrugën “Thermopylon”, ndërsa 29-vjeçarja më pas ka shkuar në një tjetër pikë taksie, ka hipur në një mjet tjetër dhe është gjetur te diga e lumit Aliakmonas, ku ka ndodhur ngjarja tragjike.

Sipas ekspertizës mjeko-ligjore të kryer në trupin e foshnjës, rezultoi se vogëlushja ka ndërruar jetë nga mbytja në ujin e ngrirë, ndërsa konkluzioni i mjekut mjekësor është përfshirë në dosjen e ngritur ndaj nënës.

Nëna 29-vjeçare e foshnjës thuhet se është shtruar në spital të paktën 10 herë në të kaluarën, në klinika psikiatrike, pasi më parë ishte diagnostikuar me skizofreni.

Foshnja ka lindur jashtë martese dhe i ati pretendon se edhe pse ka bërë përpjekje për ta identifikuar, kjo nuk është bërë e mundur për shkak të reagimit të familjes së nënës por edhe të tij.