Transmetuar më 01-01-2023, 16:38

Dhimbja e dhëmbit mund të çoj në karies, pezmatim ose mbindjeshmëri, por le të përpiqemi të kuptojmë se cilat ilaçe natyrale mund të përdorim.

Kjo dhimbje nuk mund të ndalet vetëm në dhëmbë, por shpesh në nofull, kokë ose veshë.

Mund të jetë një dhimbje e durueshme ose një dhimbje më e mprehtë dhe me intensitet të lartë, por le të shohim se cilat ilaçe natyrale mund të përdorim për ta luftuar atë.

Për të zgjidhur këtë problem duhet të shkoni te dentisti, por, ndërsa ne jemi në pritje të një vizite, ne mund të përdorim këto metoda, të cilat mund të lehtësojnë pjesërisht dhimbjen.

Këshillat e mëposhtme janë të gjitha metoda natyrore:

Kamomil, karafil, kanellë, ose mente përdoren për të lehtësuar dhimbjet.

Ato kanë veti anestetike, anti-inflamatore që veprojnë kundër pllakës dentare dhe çrregullimeve nën gingiv.

Ju duhet të zhytni një kompresë me vaj esencial dhe ta aplikoni atë në zonën e prekur;

Hudhra

Në mënyrë të konsiderueshme shtrëngon dhimbjen. Ka veti antibakteriale dhe antivirale.

Qëroni hudhrat dhe merrni një thelp prej saj dhe vendoseni në dhëmbin me dhimbje. Pastaj shtojmë një majë luge kripë dhe e vendosim atë në dhëmbin që na dhemb.

Vanilje

Ka një efekt qetësues. Ju duhet të zhytni një shtupë pambuku në ekstraktin e vaniljes dhe të lagni zonën e prekur;

Uji i Kripur

Foto: Getty Images

Dezinfekton zonën e dhëmbit të sëmurë. Ju duhet të merrni një gotë ujë të nxehtë, të shtoni një lugë çaji kripë, dhe në fund shpëlajeni gojën për rreth 30 sekonda.

Ushqime të ngrira

Ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve. Duhet të ngrini një banane në copa dhe në shenjën e parë të dhimbjes së dhëmbit, të merrni një copë dhe ta përtypni;

Kubat e akullit

Si ushqimet e ngrira, akulli ndihmon në lehtësimin e dhimbjes. Në këtë rast, megjithatë, duhet të vendsni një kub akulli në një leckë pambuku.

Aplikojeni atë në faqe, pranë dhëmbit të lënduar. Por kini kujdes sepse kontakti me të ftohtin mund të shkaktojë dhimbje të mëtejshme.

***

Përveç këtyre ilaçeve natyrale, duhet të mbani mend të lani dhëmbët me çdo vakt, me ujë të ngrohtë.

Mos harroni të përdorni fije dhëmbi, me lëvizje të butë, në mënyrë që të mos irritoni mishrat e dhëmbëve.

Ju nuk keni pse të shtriheni, sepse në disa raste, presioni i dhëmbit mund të rrisë dhimbjen.

Mos pini duhan dhe as mos hani ushqim shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë.

Shmangni përtypjen në anën që ju dhemb dhe preferoni ushqimin e butë. /noa.al/