Transmetuar më 23-10-2022, 16:48

Të paktën 220 njerëz janë vrarë në dy ditë luftime fisnore në Sudanin jugor, tha një zyrtar i lartë shëndetësor. Luftimet në provincën e Nilit Blu, e cila kufizohet me Etiopinë dhe Sudanin e Jugut, u ndezën përsëri në fillim të këtij muaji për një mosmarrëveshje për tokën, raportoi AP.

“Tensionet u përshkallëzuan të mërkurën dhe të enjten në qytetin Wad el-Mahi në kufirin me Etiopinë”, tha zyrtari shëndetësor Fat Arahman Bakheit.

Ai tha për Associated Press se zyrtarët numëruan të paktën 220 të vdekur të shtunën mbrëma, duke shtuar se numri mund të jetë shumë më i lartë sepse ekipet mjekësore nuk kanë arritur të arrijnë në epiqendrën e luftimeve.

Bakheit tha se karvani i parë humanitar dhe mjekësor arriti të mbërrijë në Wad el-Mahi mbrëmë vonë për të vlerësuar situatën.

Videot nga vendi i ngjarjes tregojnë shtëpi të djegura dhe trupa të djegur, si dhe gra dhe fëmijë duke ikur.

Shumë shtëpi u dogjën në luftimet, të cilat zhvendosën rreth 7.000 njerëz në qytetin e Rusjaris.