Transmetuar më 22-09-2022, 20:41

Shkodër- Del emri i të dyshuarit si vrasës i Erjon Xhenjes. Policia e Shkodrës ka shpallur në kërkim ditën e sotme Bajram Çekorjan.

Çekorja sipas informacioneve për mediat dyshohet si autori i vrasjes së 19-vjeçarit Erjon Xhenje, i cili u ekzekutua mbrëmjen e 18 shtatorit ndërsa ishte duke pirë kafe në një lokal pranë Bulevardit “Bujar Bishaniku” pranë vendit të quajtur rruga e madhe.

Ndër të tjera bëhet me dije se lidhur me këtë ngjarje policia ka shpallur në kërkim edhe dy persona të tjerë.

Kujtojmë që dy javë para vrasjes së 19-vjeçarit Xhenje, u ekzekutua pranë shtëpisë së tij në lagjen Kiras, Ismet Çekorja, i cili është babai i Bajram Çekorjas.

Dyshohet se Bajram Çekorja, 24-vjeç vrau të riun Erjon Xhenje, pasi ky i fundit i nxori në pritë babanë ditën që e ekzekutuan.

Katër ditë para vrasjes Ismet Çekorja doli dhe foli para mediave duke marrë në mbrojtje djalin e tij, i cili akuzohej gjithashtu për atentatin ndaj Alban Bruçit, i cili arriti të shpëtojë.

Policia informoi se nga veprimet hetimore dhe provat e grumbulluara dyshohet se shtetasi B. Ç., më datë 18.09.2022, rreth orës 20:10, në një lokal në bulevardin “Bujar Bishanaku” Shkodër, ka vrarë me armë zjarri shtetasin E. Xh., 19 vjeç, banues në lagjen “Guerile”, Shkodër.

Gjatë kontrollit të territorit nga shërbimet e shumta të Policisë, në rrugën “Saçej”, në lagjen “Guerile”, është gjetur një motomjet i djegur plotësisht, si dhe 1 armë zjarri pistoletë, që dyshohet se janë përdorur në këtë ngjarje.

Po punohet për kapjen e shtetasit B. Ç., identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje.

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve dhe e municionit”.